window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Çocuğu Mutlu Eden Şeyler ve Tavsiyeler | Sosyalortak

Çocuğu Mutlu Eden Şeyler ve Tavsiyeler

Çamura yada çikolataya bulaşmış olduklarında mutlu olsalar da, aslında çocuklar bir çok şeyden mutlu olurlar. Sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen bir ufak şey bile aslında onlar için çok değer vericidir. Yani bir çocuğu mutlu etmek çok zorlu bir işlem değil. Bu yüzden bu yazı ile çocuğu mutlu eden şeyler nelerdir sizler için anlattık.

Eğlenmek İçin Oynamak

Çocuklar oyun oynarken onları daraltmamak gerekiyor. Bırakın canı nasıl istiyorsa öyle oynasınlar. Oyun oynarken, “şunu şöyle yapmak gerekiyor”, “bu oyun böyle oynanıyor” gibi cümleler sizin açınızdan onu olumlu yönlendiriyor şeklinde yorumlansa da, aslında çocuklar oyun konusunda yönlendirmek çok doğru bir davranış değildir. Çocuklar özgür olmalıdır. Özgürlük, onun sokakta oynamasına, gezmesine, parka götürülmesi ile yapılmaz. Özgürlük her an olması gereken bir şeydir. Yani çocuk oyun oynarken de özgür olmak istediğinden, sizin “şunu şöyle yapmalısın” gibi ve benzeri cümleler, onları kısıtlayan cümlelerdir. Bu yüzden bu tarz cümleleri kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Bloklardan ev yapıyorsa ve bu ev çarpık bir yapıya sahipse onu azarlamayın. Bırakın canı nasıl oynamak istiyorsa o şekilde oynasın.

Çocuklara Farklı Seçenekler Sunmak Gerekir

Çocuklar sizden bir şey istediğinde kendisine onların tercih yapacağı seçenekleri sunmak doğru ve mutlu eden bir davranıştır. Yatma vakti geldiğinde sizden masal istiyorsa, aklınıza gelen bir masalı anlatmayın. Onun yerine onların tercih edeceği seçenekler sunun. Bugün masalın kahramanı kim olsun ? Bir ayı mı, bir kurbağa mı ? yoksa bir prenses mi ? Ona bu seçenekleri sunarsanız, anlatmanızı istedikleri hikayeyi kendileri seçeceklerdir. Bu sayede ona değer verdiğinizi anlayacaklar ve onları mutlu etmiş olacaksınız. Yine aynı zamanda kıyafet alırken, kendi beğendiğiniz kıyafeti almaktan çok onun beğendiği seçenekleri almaya özen göstermek gerekiyor. Eğer bir kıyafeti çok beğenmiş ise, ona o kıyafeti almanız onu mutlu edecektir.

İlgi, Alaka ve Yetiştirme

Çocuklar günlük temel ihtiyaçları karşılandığında mutlu olurlar. Büyüdüklerinde yada orta yaşlara geldiklerinde onlar için en önemli şey maddiyattır. Maddiyat yaşla birlikte gelişen bir durumdur. Çocuklarda maddiyat kavramı yoktur. Bu yüzden pahalı hediye, pahalı kıyafet almak çocuklar için değer kavramı değildir. Yani pahalı hediyeler ile mutlu edemezsiniz. Bu yüzden pahalı hediyeleri alayım diye düşünüp çok çalışmak, ona daha az zaman ayırmak demektir. Ona yeteri kadar vakit ayıramıyorsanız, ona yeteri kadar da değer vermiyorsunuz demektir. Bu da onu mutsuz edecektir.

Disiplin Çocukları Mutlu Eder

Disiplin ve kurallara uymak kavramları niçin vardır ? Bir şeylerden zarar görmemek için vardır.İşte disiplin ve kurallara uymak güven duygusunu da belirgin hale getirir. Çocuklara kurallar koymaktan çekinmeyin. Onu disipline edecek davranışlar, ona zarar vermekten çok, mutlu olmasını sağlar. Disiplin ve kurallar ile güvende olduğunu bilir ve güven duygusu ile birlikte mutlu da olur.

Küçük Sürprizler Çocukları Mutlu Eder

Aile üyelerinizden birileri, geçmişte sizin için bir sürpriz yaptılar mı ? Sanıyorum çoğu insanın hayatında yaşamış olduğu bir sürpriz vardır. Ben 25 yaşındayım ve sanıyorum en az 20 sene önce ki bir sürprizi hatırlıyorum. Kinder sürpriz yumurtalar vardı. Dayım bize ziyarete geldiğinde tavuk gibi tüner, ve bak sana içinden oyuncak çıkan toto aldım derdi. İşte ben bu duyguyu hiçbir zaman unutmayacağım. Tabi büyüdükçe dayım yumurtlamayı kesti ama yaşamış olduğum o duygu hiçbir zaman kesilmedi. Ne zaman aklıma gelse, ne güzel bir çocukluk yaşamışım diyorum. Yani sürpriz, çocuklar için mükemmel bir olaydır. Ona sürprizler yapın. Bir güzel söz, bir yiyecek belki de televizyonda gördüğü ve alınmasını çok istediği bir oyuncak ile bunu yapabilirsiniz. Çocuğu mutlu eden şeyler, bunlar kadar kolaydır.

Gerçek Dünya Hazırlığı Yapın

Çocuğunuz her ağladığında ona koşarsanız, istediği her şeyi verirseniz, mutlu olduğunu zanneder. Çocuklar bir balonun içerisinde yaşarlar. O balonun içerisine koymuş olduğunuz şeyler, dış bağlantı ile farklı şeyler olabilir. Yani siz çocuğunuza her şeyi verirseniz, o mutlu olacaktır elbet. Ama yapay mutlulukla dolu bir balonun içinden dışarıda ki dünyaya açıldığında, balonun içinde daha mutluydum, neden böyle oldu arayışına girecektir. Bu da adaptasyon sorunu ile birlikte çok farklı sorunlar yaratacaktır. Yani gerçek dünya ile tanışmak, onları sonsuza dek mutsuz olmasını sağlayabilir. Bu yüzden onları yavaş yavaş, gerçek dünyaya hazırlamak gerekmektedir.

Çocuklarınız İle Bir Bütün Olmak

2020 yılından yazıyorum. Bu yıllarda ve yakın geçmişimizde gördüğüm bir durum var ki, bu durumun yaşanmasına üzülüyorum. Çocuk ile kariyeri aynı anda yürütmek isteyen ebeveynler çocukları çok küçük yaşlarda kreşlere, dadılara, anne ve babalarına bırakıyorlar. Bu çok sakıncalı bir durumdur. Çocuğunuzun her anında yanında olmanız gerekmektedir. Kitap okurken, beraber kitap okumak gerekmektedir. Kamp gezilerinde, beraber kamp yapmak, tatillere beraber gitmek gerekmektedir. Para kazanmayı çocuk yetiştirmek zanneden bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Doğru para olmadan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak zor. Az önce de dediğim gibi çok para kazanmak, iyi çocuk yetiştirmek anlamına gelmiyor. Yani çocuk yapmadan önce, kariyer yapıp, daha sonra çocuk yapmak en sağlıklısı. Yani evliliğin ilk 10 yılı çok çalışıp, 11. yılında çocuk yapmak doğru bir davranıştır. Evliliğin ilk yılı çocuk yapıp, çocuk 2 yaşını geçtikten sonra işe dönmek yanlış bir davranıştır. Bu yüzden çocuklarınız ile bir bütün olun.

Mutlu Ebeveyn Mutlu Çocuk Demektir

Eğer siz mutlu iseniz, çocuklarınız da mutlu olacaktır. Yani çocuğu mutlu eden şeyler dediğimizde en önemlisi aslında ailenin mutlu olmasıdır. Beden dili evrensel bir dildir. Yani siz mutsuzsanız, ne kadar mutluyum deseniz de beden dilinizi çözen bir çocuk yada yetişkin sizin mutlu olmadığınızı kolaylıkla anlayabilecektir. Bu yüzden çocuğunuzu mutlu etmek için daima mutlu olmanız gerekmektedir. Eğer siz mutluysanız, pozitifliğinizden çocuk mutlu olduğunuzu bilecek, kolaylıkla anlayabilecektir. Aile içerisinde yaşanacak olumsuzlukları çocuğa yansıtmamak gerekmektedir. Yaşanacak sorunları kolayca çözmek gerekiyor. Ciddi bir çatışma ortamı, çocuğun kısa ve uzun vadede mutsuz bir hayat yaşamasına neden olur.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir