window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Blogger Seo Çalışması Nasıl Yapılır ? | Sosyalortak

Blogger Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

Seo çalışması demek bir takım kuralları uygulayarak google aramalarında çıkan web sitenizi daha da yukarıları taşımaya yönelik işlemlerdir. Bu işlemler zamanla size sonuç verecektir. İçeriğinizin kaliteli mi yoksa kalitesiz mi olduğunu ancak içeriğinizin durumu belli eder. Seo uyumlu içerik oluşturarak kullanıcı deneyimini en yüksek düzeyde tutabilirsiniz. Bugün Türkiye’de bir çok kişi web sitesi sahibi. Fakat yazılan içerikler ne yazık ki kullanıcı deneyimini maksimum tutan içerikler değiller. Sizlerin bir farkı olması lazım. O yüzden kullanılan içerikleri, kullanıcıların memnun olacağı şekilde optimize etmek yada oluşturmak gerekiyor. Blogger seo çalışması yapmak konusunu 2 kısım olarak ele alıyorum. İlk kısım anahtar kelime araştırması ve planlaması, 2. kısım ise içerik oluşturmak. İçeriğinizin ne kadar kaliteli olduğu bu iki konunun ne kadar iyi uygulandığı ile alakalıdır.

Anahtar Kelime Planlaması

Anahtar kelime, tüm içerik oluşturucu kesim tarafından önemlidir. Web sektörü kadar Youtube ve video içerik sektörü ile uğraşan kesimlerde çalışmalarını anahtar kelimeler ile yapmaktadırlar. Konu gerçekten çok önemlidir fakat bu konu ülkemizde halen ciddiye alınmamaktadır. Blog sitesi sahipleri içeriklerini oluştururken, kelimelerin ne kadar arandığını önemsemezler. Aslında bu çok önemli bir konu olmakla beraber, her blog sabinin bilmesi gereken bir konudur.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler; Google’da arama yaparken kullandığımız kelimelere anahtar kelime yada kelimeler denmektedir. Kabaca örnek verirsem; Kırmızı ayakkabı, Nike Ayakkabı, Ayakkabı, Mavi renkli Nike ayakkabı vb. şekillerdeki kelimelerdir. Görüldüğü üzere tek bir kelimeden oluşabildiği gibi 4 kelimenin bir araya geldiği kelimelerde anahtar kelimedir. 2’den fazla olan kelimeler genellikle Long tail olarak adlandırılır. Long tail, uzun kuyruklu demektir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genel olarak daha dar bil alanı tanımladığı için arama hacmi daha küçüktür. Aranma hacmi daha ufak olduğu için daha az ziyaretçi getirirler ama işletmeler için bu durum direk hedef odaklı bir kelime olduğu için rekabetin daha yüksek olduğu kelimelerdir. Bir blog sitesinin silahı içeriktir. O yüzden ilk odaklanması gereken şey anahtar kelimedir.

Anahtar kelime araştırması yapmadan içerik oluşturmak, hangi takımdan olduğunuzu bilmeden gol atmaya benzer. O yüzden ilk şey anahtar kelime analizidir.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

Anahtar kelime analizini çeşitli anahtar kelime analiz araçları ile yapabilmektesiniz. Kendim en az 3 tane anahtar kelime aracı ile çalışmaktayım. Google Adwords anahtar kelime planlayıcı, Google Trendler ve Google arama motoru. Bu 3 araç gerçekten çok işe yaramaktadır. Bu 3 araç yeterince profesyoneldir. Google Adwords anahtar kelime planlayıcı aracını sizlere anlatamam ama araştırmanızı söyleyebilirim. Bu aracı Youtube videolarını izleyerek kullanmasını öğrenbilirsiniz. Keza Google trendler aracını da nasıl kullanmanız gerektiğini Youtube videolarından öğrenebilirsiniz.

Anahtar Kelimenizi Google’da Arayın

Bir çok seo eğitimine katıldım. Aslında bu konu zamanla oturan bir şey. Ne kadar eğitim alırsanız alın, onu pratikleştirmeden hiçbir zaman başarıya ulaşamazsınız. Seo eğitmenlerinin en çok söylediği şey “rakipleriniz ne yapıyor, araştırın” cümlesidir. Bu cümle gerçekten çok önemli. Mesela bizim anahtar kelimemiz “blogger seo çalışması” olduğunu farz edelim. Hemen bu kelimeyi Google arama motorunda arıyorum. Bu arada ilgili anahtar kelimede ilk 3 site içerisinde 3. sıradayım. Her neyse konumuza dönelim. İlk 10 siteye göz atıyorum. “Bu siteler nasıl bu kadar performans göstermiş olabilir de ilk sayfada çıkabilir ?” sorusunu kendime soruyorum ve çalışmalarına göz atıyorum.

Hemen hızlıca bir değerlendirme yapıyorum.

1. sırada ki web sitesi seo hizmeti sunan bir firma. İçerik uzunluğu yeterli seviyede değil. İçerik içerisinde detaylı anlatım yok. İçerik içerisinde resim yok. Semantik kelimeler kullanılmış. Anahtar kelime olan “Blogger seo çalışması” hiç kullanılmamış. Sonuçlar ilginç

2. sırada bulunan site, kullanıcı deneyimi açısından iyi seviyede. İçerik uzunluğu fazlası ile iyi ve iyi derecede kurgulanmış. İçeriğin bütünlüğünü bozmayan bir kaç resim kullanılmış. Anahtar kelime olan blogger seo çalışması hiç kullanılmamış.

Anahtar Kelimenizi Değerlendirin

Yukarıda anahtar kelimemiz ile alakalı bir araştırma yaptık. İlk 10’da yer alan web sitelerini değerlendirdik. Kendimize şu soruyu sorduk “Bu insanlar ne yaptılar da, 1. sayfa ilk sıralarda çıktılar.” Sorudan sonra kriterlerimizi belirledik. Arama yaptığımız anahtar kelimeleri kullanıp kullanmadıklarına baktık. İçeriklerini yorumladık, değerlendirdik. Mesela ben diyorum ki, bu içerikle birlikte bir kaç gün içerisinde google’da yapacağınız “blogger seo çalışması” anahtar kelimesinde ilk sıraya yerleşeceğim. Zaten bu anahtar kelimede ilk 3 site içerisinde varım. Ama yetmez, ben birinci sırada olmak istiyorum. O yüzden araştırmamı yaptım, diğer siteleri yorumladım. 1. sıraya gelmek benim için hiç zor olmayacak. Ben nasıl bu değerlendirmeleri yaptıysam, sizlerde aynı benim olduğu gibi değerlendirme yapmak zorundasınız. Blogger olmanın kuralı var mıdır ? Bana göre vardır.

Rakiplerini analiz ederek, başarıya ulaşmanız mümkündür. Ama tam bir kör dövüşü şeklinde iş yapamayız. O yüzden dediklerimi harfiyen yapmanız gerekmektedir.

Semantik Kelimeleri Belirleme

Semantik dediğimiz şey aslında LSI tekniğidir. LSI tekniği çok zor bir konu değildir. Bilet dediğimizde aklımıza gelen nedir ? Otobüs, Uçak, Sehayat vb. kelimeler. İşte Otobüs ile seyahat hakkında bir içerik oluşturuyorsanız, semantik kelimelerinden birisi bilet kelimesi olacaktır. Bu Google’ın içeriğinizi daha kısa sürede tanımlamasını sağlayan bir algoritmadır. Leb yazarken leblebinin gösterilmesi gibi. Siz içeriğinizi anlamsal olarak ne kadar açabiliyorsanız, Google algoritmalarının o içeriği anlaması o kadar kolaylaşıyor. Peki anlamsal olarak kelimelere nasıl ulaşabilirsiniz ? Bunun bir çok farklı yöntemi mevcuttur. Ben genel olarak ilk 10 sitenin içeriklerinde kullandığı kelimelerden yola çıkarım. Anahtar kelime planlayıcı araçları ile de yapılabilir. Benim için önemli olan Google aramalarında çıkan sonuçlarda birinci sayfada olan Web siteleri ne yapmışlar ? Benim için önemli olan budur.

Mesela demin yaptığım analizde siteleri inceledim. Anahtar kelimemiz blogger seo çalışmasıydı. Google üzerinden bu kelimeyi aradığımda çıkan web sitelerine baktım. İlk 3 sırada olan web sitelerinde kullanılan kelimeler genellikle şu kelimelerdi.

 • Meta açıklamalar
 • Anahtar kelime kullanımı
 • Robots.txt dosyası
 • Semantik
 • Seo Çalışması
 • Site içi optimizasyon
 • Başlık
 • İçerik
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Blogger
 • Blog Site

Seo çalışmasını bilen birisine şunu deseniz, “

+size yukarıda geçen kelimeleri söylesek, konuyu söyler misiniz ? Meta açıklamalar, anahtar kelime kullanımı, robots.txt, semantik, seo çalışması, blogger vb. kelimeler

-Cevap veriyorum “Blogger Seo Çalışması” olacaktır.

O zaman semantik için şunu söyleyebiliriz. Semantik kelime, içeriğimizin kenarından köşesinden doğrudan yada dolaylı olarak bir şekilde bağlantısı olan kelimelerdir. Bu kelimeleri kullanmak Google’ın içeriğinizi anlamasına yardımcı olur. Bu yüzden kendisine “gizli anlamsal indeksleme” denir.

Blogger Seo Uyumlu İçerik Hazırlama

Yukarıda anlatmış olduklarım anahtar kelime analizi konusuydu. Artık elimizde bir anahtar kelime var. Ve biz bu kelime ile ilk sayfada yer alan rakiplerimizi görme fırsatımız oldu. Aslında bu şu demek “ilk sırada olmanın yolunu artık biliyoruz.” O zaman sıra, bizim elimizde ki en büyük kozumuzu oynamaya geldi, “içerik”.

Blogger yada blog siteler için içerik oluşturmak ilk başlarda çok zordur, daha sonra ise sadece zordur. Burada önemli olan en önemli konu “özgünlük” konusudur. Kendinize şu sözü verin ” daima özgün içerik üreteceğim.” Eğer bu sözü verirseniz, başarıya ulaşabilirsiniz.

Başlık

Başlık; içeriğinizi tanımlayan yazılardır. Kullanıcıların önemli bir kısmı Google aramalarında başlığa bakmaktadır. Başlık, müşterilerimizi çeken, ilgi çekici yazılardır. Burada yapacağınız şey ise şudur, “Anahtar kelimeniz başlıkta kullanmak.”

Peki neydi bizim anahtar kelimemiz “blogger seo çalışması” Başlığımız neydi ? Blogger Seo Çalışması Nasıl Yapılır ? O zaman ne yapmamız lazımmış. Anahtar kelimemizi başlıkta yalın halde kullanmak gerekiyormuş. Aşağıda bir örnek ile durumu anlatıyorum.

Anahtar kelime: Blogger Seo Çalışması

Başlık1: Blogger Seo Çalışması Nasıl Yapılır ? Doğru Kullanım

Başlık2: Blogger Seo Çalışması nasıl yaptım ? Yanlış Kullanım

Yukarıda ki örnekte anahtar kelime iki farklı şekilde başlıkta kullanıldı. Başlık 1, anahtar kelimemiz olan blogger seo çalışması kelimesini doğru şekilde içerirken 2. başlıkta anahtar kelime olarak “blogger seo çalışmasını” şeklinde hatalı kullandım. Anahtar kelime daima yalın olmalıdır. Harflerde herhangi bir değişiklik yapılmasını önermiyorum.

İlk Paragraf

İlk paragraf; ziyaretçiniz ile kısa bir diyolog kurduğunuz bir alandır. Bu alanda içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu kısaca özetlersiniz. 1. paragrafta anahtar kelimenizin mutlaka olması gerekir. Çok uzun bir paragraf olmasına gerek yoktur. Genel bir özet ile kendisini karşılamış olun.

Alt Başlık Kullanımı

Alt Başlıklar; kullanıcı deneyimini yükselten başlık çeşitleridir. Bizim için içerik kadar önemli olan 2. şey nedir ? İçeriğimizin kullanıcılara en iyi deneyimi sunmasıdır. En iyi deneyim ise bir şeyler öğretmek. Bu öğrenme safhasında kullanıcının sıkılmaması çok önemlidir. Aynı zamanda ise uzun paragraflar kullanmak okuyucuyu yorar ve göz sağlığı açısından olumsuz etki yaratır. İşte tüm bunları yapmanın en iyi yolu “alt başlık” kullanmaktır. Bu makaleyi okurken dikkatinizi çekti mi ? Hadi bir daha dönün ve alt başlıklarıma göz atın.

Önemli Yerlerin Vurgulanması

Kullanıcı deneyimi açısında önemli yerlerin vurgulanması gerekmektedir. Bunları kalın şekliyle vurgulamak gerekmektedir. Bu şekilde göze daha hoş gelen içerikler oluşturacaksınız.

Paragraflar arası geçişlerde ise kullanıcılara alıntılar yapmalı, onlara bilgilendirici, ufak taktikler vermelisiniz. Buna alıntılama diyoruz. Görüntü itibari ile tam anlamı ile böyle bu yazıda ki gibi gözükmektedir.

Bu söylediklerim kullanıcı deneyimi açısında önemlidir. Kullanıcıların sade ve şık bir içerik deneyimi yaşamasını sağlar.

Paragrafları 150 Kelime İle Sınırlayın

Paragraflar ne kadar uzun olursa, göz yorgunluğu yaratır. Bu da kullanıcının olumsuz yönde etkilenmesini sağlar. Size kelimeleri sayın demiyorum. Kendinizin rahatsız olduğu ve uzun gözüken bir paragraf var ise ikinci bir paragraftan devam edin. Yada H4 yada H5 boyutunda bir başlıkla alt kısımdan konuyu devam ettirin ve paragrafın yarattığı stresi minimuma indirin.

Cümleleri Kısa ve Net Tutun

Uzun cümlelerden kaçının. Uzun cümleler sizler kadar okuyucuları da yormaktadır. Sizler yazarken yorulursunuz, kullanıcılar okurken. Uzun bir cümle yazdığınızı fark ederseniz, derin bir soluk alın, cümleyi ikiye bölün. Bu sayede daha sürükleyici bir anlatıma kavuşursunuz.

Paragraflar Arası Resim Kullanın

Amacımız her zaman kullanıcı deneyimi. Kullanıcın daha iyi bir deneyim yaşabilmesi için resim çok önemlidir. Yazdığınız konu ile alakalı resimler kullanın. Bu sayede içeriğiniz daha ilgi çekici hale gelir.

Çıkış Paragrafı ile Kullanıcıları Teşvik Edik

Çıkış paragraflarında konun sonuna geldiğinizi, okuyucularınıza merak ettikleri içerikler ile alakalı soru sormalarını teşvik edin. Örnek vermek gerekirse şöyle gözükecektir.

“konu ile alakalı düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi bize yorum olarak iletin” yada “konuyu detaylıca anlattım, yapamayan olursa yorum olarak sorunu iletirse yardımcı olmaya hazırım.”

Yazım Yanlışlarından Kaçının

Yazım hatalarından kaçının. Noktalama işaretlerine dikkat edin. Virgül, nokta, soru işareti gibi işaretlerden sonra bir boşluk bırakıp yazınıza o şekilde devam edin. Bu sayede içerikler birbirinin içerisine geçmemiş olacaktır.

Yukarıda anlattıklarım işlem sırasına göre A>Z şeklinde sıralanmıştır. İçeriklerinizi bu sıraya göre oluşturursanız, zamanla bu işin pratiğini arttıracaksınız. Bunlar önemli konular olup, içeriklerinizi kullanıcı dostu hale getireceksiniz. Bundan sonra ki aşama ise içeriğinizin seo ayarlamalarını yapmak olacaktır. 3. Ders olan blogger seo çalışmasını aşağıda ki bağlantıdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir