window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Blogger Olmak Nasıl Bir Duygu ? | Sosyalortak

Blogger Olmak Nasıl Bir Duygu ?

Kendi blok sitesini açmak isteyenler ile ilgili kişisel tecrübelerimden yola çıkarak blogger olmak isteyenler adına bir yazı hazırlamak istedim. Sosyalortak.com adlı kişsel blog sitemde bugüne kadar neler yaşadım, ne kadar zaman ve para harcadım.

Neden Blog Sitesi Açtım

Aklımda hep kişisel blog sitesi açma fikri vardı. Kendime ait bir web sitemin olmasını çok istiyordum. Fakat yeterli tecrübeye sahip olmadığımı düşünerek bu işlere girişmekten korkuyordum. Birde web sitesi kurulum maliyetleri dolar bazında olduğundan ötürü ve doların ülkemizde ki patlama yaptığı zamanları görünce bu işlerin kolay olmadığına kanaat getirerek vazgeçtim. Daha sonra dolar sert bir düşüş yapıp 5.40 seviyelerine geldiği zaman web sitesi kurmanın tam zamanı olduğuna kanaat getirdim. Kredi kartımı kontrol ettiğimde bakiyem 450 TL civarındaydı. Bu para bir web sitesi kurmak için yeterli bir miktardı. Bu sayede açma fikrine bir adım daha yaklaştım. Gereken araştırmaları yapıp, hosting ve domain alımlarını yaparak web sitemin açılışını yaptım.

Blog Sitemi Worpdress İle Destekledim.

Web sitemi kurduktan sonra tasarım aşamasında çok uğraşmadan, birkaç tıklama ile sitemin kurulumunu yapmak için wordpress kurulumunu yaptım. Daha sonra kendime bir tema beğendim ve temayı web sitemin arayüzü vasıtası ile web siteme giydirme işlemi yaptım. Evet 35 dolar gibi bir para ödeyerek bir blog sitesi açmıştım. Fakat kurulum ile birlikte sorunlarda baş göstermeye başlamıştı.

Yaşadığım İlk Sorun İçerik Oluşturma Zorluğu Çekmemdi

Sorun mu bilemem ama yeni kurulan bir web sitesine içerik fikri bulmak oldukça zor. Bu yüzden sitem kurulduktan sonra ki ilk haftamı düşünmek ile geçirdim. Ne yazacağım ben düşüncesi beni oldukça yıprattı. Çünkü içerik oluşturma fikri dışarıdan bakınca oldukça kolay gözüküyor. Fakat bu işlem göründüğü kadar kolay değildi. Psikolojik olarak kendimi kötü hissetmeye başladım. Beni kötü hissettiren şey panel içerisinde gördüğüm 2 tane içerikti. Ben istiyordum yüzlerce içeriğim olsun, ama panele bakınca içeride sadece 2 tane makale görmek beni içten içe üzüyordu.

İlk Hedefim Pes Etmemek Oldu

Pes etmeye hiç niyetim yoktu. Eğer web sitesi açmak istiyorsunuz ve kolay pes eden bir kişiliğe sahipseniz bu işe hiç girişmemeniz gerekiyor. Çünkü web sitesi için içerik üretme işi zamanla olan bir durumdur. Bu yüzden ilk hedefim pes etmemek oldu. Ne olursa olsun, pes etmeyecektim.

İlk Hatamı Ücretli Makale Satın Alarak Yaptım

Daha sonra web sitemi açtıktan sonra ilk hatamı yaptım. İçerik üretmede zorluk yaşadığımın farkına varınca, internet üzerinden makale satışı yapıldığını öğrendim. Siteleri kontrol ettiğimde 300 kelimelik hazır makalelerin, 5 TL gibi cüzi rakamlara satıldığını gördüm. Kredi kartımda kalan son 50 TL bakiyeyi 10 tane makale almada kullandım. Makaleler hazır olduğundan ötürü, herhangi bir şekilde bekleme durumu söz konusu olmaksızın, anında temin ettim. Makaleleri kontrol ettiğimde ilk hatamı yaptığımın da farkına varmış oldum. İnternet üzerinden makale satın almak yerine oturup 3 yada 4 saatinizi ayırarak kendi makalenizi oluşturmak işinizin daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Aldığım makaleleri kontrol ettiğimde aslında 5 TL bile etmeyecek makaleler olduğunu görünce, bunları web sitemde yayınlamaktan vazgeçtim.

İkinci Hatam Bir Plan Yapmamaktı

İlk hatamdan sonra ikinci hatamı yaptığımın farkına vardım. İlk hatam ücretli şekilde kalitesiz makale satın almaktı. İkinci hatam ise bir çalışma planı oluşturmamış olmamdı. Bu işlerin böyle olmayacağına kanaat getirerek kendime bir çalışma planı hazırladım. Günlük hayatta, düzenli olarak gelir elde ettiğim mesleğime devam ederken, mesai bitip eve gelince günde en az 2 adet makale yazacaktım. Bu sayede 1 yılın sonunda elimde ciddi miktarda makale olacaktı.

Kendinize Bir Çalışma Planı Hazırlayın ve İşinizi Önemseyin

Çalışmalara başladım. Plana bağlı olarak hareket ediyordum. Vardiya saatim gelince normal işime gidiyor, mesaim bitince eve geliyordum. Eve gelince çayımı yada kahvemi alıp bilgisayarımın karşısına geçip soluklanıyor, günlük haberleri kontrol edip, yazmadan önce zihnimi dinlendiriyordum. Mental anlamda yeterli dinlenmeyi yaptıktan sonra çeşitli anahtar kelime planlayıcı araçlar sayesinde arama hacimlerini kontrol ediyor, hangi kelimeler ile alakalı makale yazacağımın planını yapıyordum. Anahtar kelimeyi bulduktan sonra o konu hakkında yazım işlemlerini sürdürüyor. Yazım işleminin sonuna gelince, gerekli seo düzenlemelerini yaparak makalemin yayınını yapıyordum. Yeterli vaktim kalmışsa, yani makaleyi belirlenen hızın üstünde bir hızda bitirmişsem, 2. hatta 3. makalemi de yazmaya çalışıyordum. Günde en az 2 kuralını uygulayarak çalışmamı sürdürdüm.

Plana Bağlı Kalmak Biraz Zordu

Bu işten çıkılamaz bir hale gelmişti. İşte yeteri kadar yoruluyordum. Eve geldiğimde yorgun olan bedenim ve zihnimi makale yazmaya çalışarak daha da yoruyordum. Olsun dedim, pes etmek gibi bir düşüncem yoktu. Yeteri kadar üzerine düşmezsem, o işten başarı elde edemezdim ve en azından bunun farkındaydım. Eğer Blogger olmak istiyosam çok çalışmam gerekiyordu. Makaleleri yazarken farkettim ki elimde ciddi anlamda yayınlanmış makale birikmişti. Verdiğiniz emeğin karşılığını almak güzel bir duygu. Zaten ilk başta olan karamsarlık artık bitmiş, harcadığınız vakit ve enerji unutulmuş oluyor. Bu sizin azminizi biraz daha tetikliyor. İçinizde ki yazma ateşi biraz daha alevleniyor, bunu fark ediyorsunuz.

Alexa Sıralamasında Sonuncuydum

Bu şekilde makalelerimi oluşturmaya başladım. Makalelerim yayınlandıktan sonra ziyaretçiler gelmeye başladıkça web sitemin dünya çapında ki popülerliği artmaya başlamıştı. Web sitemi kurduktan sonra Alexa denen bir sistem ile web sitemi kontrol ettim. Web siteme herhangi bir değer biçilmemişti. Bu kötü bir durumdu tabi. Daha sonra 15. günde kontrol ettiğimde web sitem artık Dünya çapında 9 Milyon kadar web sitesi arasında en sonlardaydı. Web sitemin parasal değerini analiz ettiğimde 250 dolar kadar bir değer biçilmişti. Tabi bu rakamlar doğru da olabilir yanlışta, o yüzden web sitemin 250 dolar olduğunu iddia etmiyorum.

Ne Olursa Olsun Özgün Olun

15 Günden sonra ki süreçte hedeflerimi ve kırmızı çizgilerimi belirlemeye başladım. Hedefim web sitemi Dünya çapında ve Türkiye sıralamasında yükselmesini sağlamaktı. Bunun için ilk hedefim web sitemi 1.000.000 kadar yukarı taşımaktı. Henüz web sitem yeteri kadar değere sahip olmadığı için Türkiye sıralamasına dahil edilmemişti. Bunun için hem web sitemin değerini yükseltmek hemde web sitemi Türkiye sıralamasına sokabilmek için ilk kırmızı çizgimi belirledim. Belirlemiş olduğum kırmızı çizgi, ne olursa olsun web sitemin tamamen özgün olması için çalışacaktım. Bunun için spam ve sahte tık tuzaklarına düşüren, ziyaretçiyi hayal kırıklığına uğratacak bir web sitesi olmamaktı. Bir blogger olmak istiyorsanız, kırmızı çizgilerinizi geçmemelisiniz.

Özgün ve İstikrarlı Çalışma İle Türkiye Sıralamasına Dahil Oldum

Kırmızı çizgimi belirledikten sonra makalelerimi oluşturmaya devam ettim. Web sitemin içeriklerini kırmızı çizgi kurallarına uymasına özen gösterdim. İstikrarlı çalışmayı sürdürdüm. Günde en az 2 tane içerik oluşturmak için saatlerce uykusuz kaldım. Yeri geldi işime birkaç saatlik uyku ile gittim. Ve bu azmimin ödülünü bu sayede almaya başladım. Web sitemin değeri Dünya çapında 3.000.000 kadar web sitesini geçerek 6.000.000 web sitesi arasına girmişti. Bu benim için oldukça başarılı bir işti. 6.000.000 sıralamasına girdikten sonra web sitem Türkiye sıralamasına da sokulmuştu. Benim için en iyi haberler birbiri ardına gelmeye başladı. Türkiye sıralamasında en sonlardaydı. Türkiye yarışına 118.000 gibi bir rakamdan dahil olmuştum. Web sitemin parasal değerini kontrol ettiğimde 350 dolar gibi bir rakama ulaşmıştı.

İlk Ayın Sonunda Web Sitemin Değeri Artmaya Başladı

Yarış benim için şimdi başlıyordu. Bir plana bağlı kalıp, çalışmaları ona göre biçimlendirmek beni başarıya ulaştırıyordu. İçeriklerimin sayısı 30 olduğunda web sitemin değeri dünya çapında 4.000.000 sıralamasına, Türkiye sıralamasında ise 100.000 seviyelerine yükselmişti. Web sitem yaklaşık 1 ay gibi bir sürede ciddi bir emek ile yükselişe geçmiş, beni fazlası ile mutlu etmişti. Parasal anlamda değeri ise 400 dolar civarındaydı. Bu demek oluyor ki web sitemin değeri her geçen gün artmış ve blogger olmak için bir adım daha öteye taşımıştı.

Web Sitemin Değeri 250 Dolardan 1000 Dolara Yükseldi

Yazmış olduğum makaleler ziyaretçiler tarafından okundukça sıralama yükselmeye devam etti. Bugün Dünya çapında 2,096,446. web sitesi bendim. Türkiye sıralamasında ise 34.856 sırasına yükseldi. Bugün web sitemin parasal anlamdaki değeri $1,020 USD olarak gözüyor. İlk başta açtığımda ki rakamın tam 4 katı. Sitemin değeri ne kadar diye merak ediyorsanız İHS şirketinin Web Sitesi Fiyat Hesaplayıcı eklentisini kullanarak öğrenbilirsiniz.

Blogger Olmak İstiyosanız Fedakarlık Yapmak Zorundasınız

Web sitemin daha iyi olması için elimden gelenin fazlasını yaptım. Fedakarlıklar yaptım. Uykumdan böldüm, daha az uyudum. 8 saat normal işimde çalışırken, 8 saat evde sitem ile ilgilendim. Sonradan farkettim ki bu artık benim işim olmuştu. Bilgisayarımı açarken, fiziksel bir işletmeyi açıp, orada 8 saat mesai doldurur gibi çalışıyordum. Ve bu azim sayesinde bu işten başarı sağladım.

Düzenli Olarak İçerik Oluşturma Yazım Yanlışlarınızı Giderecektir

Blog sitem bugün Adsense üzerinden cüzi miktarlarda gelir elde ediyor. Bu benim için ciddi bir kazanç değil. Zaten amacımda bu değildi. Amacım web sitemi kurallara göre oluşturmak ve bunu işim olarak görmekti. Zaten bir işten gelir elde etmek istiyorsanız, o işe kendi işiniz gibi sahip çıkmanız gerekiyor. Web sitemin bana kazandırdıkları ise, makale yazarken kendimi geliştirmek oldu. İlk başlarda yazdığım anlamsız cümleleri artık daha az yazıyorum. Yaptığım hatalar giderilmeye, kalemim güçlenmeye başlamıştı.

Bu Ek İş Değil Ciddi Bir İştir

Yani kısaca toparlayacak olursam, web sitesi açıp, bir blog sitesine içerik üreten kişi yani blogger olmak istiyorsanız, hayatınızda birçok konudan fedakarlık yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Yeri gelecek uyumayacaksınız, yeri gelecek sevgiliniz ile daha az vakit geçireceksiniz, daha az konuşacaksınız. Yeri gelecek bilgisayar başında güneşin doğuşuna şahit olacaksınız. Siz yeteri kadar fedakarlık yaparsanız, web sitenizin değeri artacak, sizi başarıya ulaştıracaktır.

Yazımı buraya kadar okuduysanız, fikirlerinizi aşağıda ki yorum kısmından bana gönderebilir, yada buradan ana sayfaya giderek diğer makalelerime göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir