blogger
Blog yonetim  

Blogger Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Blogger, yabancı kökenli bir kelime olup, bloglamak anlamına gelmektedir. Blog kişisel yada ticari olarak, her türlü konu hakkında kullanıcıları bilgilendirici içerik yazma anlamında kullanılmaktadır. Kişisel yada ticari faaliyet anlamında işleyen blog sitesine içerik girişi yani yazar olan kişilere blogger denmektedir.

Blogger Olabilmek İçin Bir Blog Açmak Şart

Blogger olabilmeniz için ücretli yada ücretsiz şekilde blog açmak gerekiyor. Ücretsiz bloglar pek talep görmese de ücretli blog açarak, blog yazarı olabilmeniz mümkündür. Blog yazarı yani blogger olabilmeniz için blog açmak 35 $ gibi bir maliyet tutmaktadır. Blog Açmak için alan adı, hosting ve ssl sertifikası gibi gerekli ürünleri aldıktan sonra, kurulum aşaması yapmanız gerekiyor. Kurulum aşamasında kendi ücretli şekilde yaptıracağınız script, web tasarımı gibi altyapıları kurabileceğiniz gibi, piyasada birçok blogger tarafından kullanılan wordpress altyapısı kurmakta mümkündür. WordPress kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. İsterseniz cep telefonundan, isterseniz bilgisayarınızdan, günün her anında web sitenize içerik girebilirsiniz. Ben şahsen worpress altyapısını kullanmaktayım ve oldukça memnunum.

Blog Siteleri Nasıl Başarılı Olur ?

Bundan 15 sene önce şuan ki aklım olsaydı kazandığım bütün paramı blog siteleri kurmak için yatırırdım. Şuan oldukça zaman kaybetmiş olsamda, başarıya ulaşmak için fazlada geç sayılmış değil. Blog sitelerinin başarılı olmasının en büyük nedeni, “niche” diye tabir edilen konular hakkında yazılar yazmasıdır. Niche kelime anlamını açıklayacak olursam, bir konuya yoğunlaşmak demek daha doğru olacaktır. Sizin alanınız elektrik ise su tesisatı hakkında içerik girmeniz sitenizin Niche site olmasını engelleyecektir. Bu tür bloglardan başarı elde etmek oldukça zordur.

İnstagram Kişisel Blog Olabilir Mi ?

İnstagram kişisel blog sitesinden çok, kişisel profil demek daha doğru olacaktır. Blogların amacı insanlara faydalı olabilecek içerikler üreterek web siteniz üzerinden yayınını yapmaktır. İnsanlar aradıkları yararlı bilgileri google üzerinden araştırdıklarında karşılarına web siteleri gelmektedir. Çıkan arama sonuçlarında instagram bu videoyu içeriyor diye çıkmamaktadır. Bu yüzden blog sitesi açarak amacımız, aradığı bilgiyi arama motorlarında arayan insanlara ulaşmaktır. Kimse sosyal medya sayfalarında bilgi aramayacağına göre instgram kişisel blog olamaz, ancak kişisel profiliniz olur.

Blog Açmak ve Blog Yazmak İçin Nelere Sahip Olmak Gerekli

Blog açmak için önce karar vemeniz gerekiyor. Ücretli mi ? Ücretsiz blog mu ? Kullanışlı olması açısından ücretli blog açmak size birçok imkan tanır. Bunlardan birisi yüzlerce tema arasından istediğinizi kurma, kaldırma gibi işlemlerdir. Ücretli blog açmak için gereken alan adı, hosting, ssl sertifikası gibi ürünleri almanız gerekiyor. Bunları aldıktan sonra CPanel’e giriş yapmanız ve sitenizin kurulum aşamasına başlamanız gerekiyor. Sitenizde wordpress kurmanız size başlangıç aşamasında birçok artı sağlayacaktır.

Sitenize içerik üretebilmek için, bolca vaktiniz olması gerekiyor. Ortalama 500 kelime bir makale yazmanız demek yaklaşık olarak 2,5 saat harcamanız anlamına gelmektedir. Makaleyi yazmak daha kısa sürüyor fakat pişirme aşamasında resim seçmek, seo düzenlemesi yapmak, yazım yanlışlarını denetleme gibi konular olunca, bir makale yazmak için bu kadar süre geçmektedir.

Sabırlı olmanız gerekiyor. Sabırsız bir yapınız var ise blog yazmak sizin için tam bir eziyet olacaktır. Aynı zamanda blog açmak ve blog yazmak sizin bir işiniz olmalı. Blog yazarı olmayı ciddiye almanız gerekiyor. Ben günde 8 saat kendi mesleğimi icra ederken, eve geldiğimde bilgisayarımı açarak 8 saat blog sitemde vakit geçiriyorum. Kullanıcılar için içerik üretmeye, web sitemin değerini arttıracak konular üzerinde çalışma yapma gibi işler ile uğraşarak blog yazarlığı işini ciddiye alıyorum. Bu işe girmek istiyorsanız, daha az uyuyacaksınız, daha çok çalışacaksınız. Eğer daha az çalışıp blog sitesi ile başarı elde etmeyi bekliyorsanız, o şans size gelmeyecektir. Şansın sizin olabilmesi için, şansı beklemeden sizin şansa gitmeniz gerekmektedir.

Leave A Comment