window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Blog Yazarları İçin İçerik Üretmenin Püf Noktaları

Blog Yazarları İçin İçerik Üretmenin Püf Noktaları

 

İlk blog sitemi 2 ay önce oluşturdum. Amacım kafamda ki sıkıntıları atmak ve kendime yeni bir uğraş edinmekti. Bu yeni uğraş ile hem rahatlayacak hem de Web sitem sayesinde Seo konusunu canlı olarak deneyimleyecektim. Hedeflerimi koydum ve uygulamaya başladım. Web sitem 2 ay gibi kısa sürede, Dünyada ki milyonlarca Web sitesini geçerek 4,500.000 gibi bir sıralamaya yükseldi ve halen yükselmeye devam ediyor. Türkiye sıralamasında ise 112.000 gibi bir sırada ve daha da yükselmesi için çalışıyorum. Hedefim Dünya sıralamasında 900.000 altına düşürmek. Bunu daha önce başardım. Bunu başarırken neler yaptığımı bu makale ile paylaşıyorum. Kaliteli içerik oluşturabilmeniz için vereceğim püf noktalarını kendi içeriklerinizde uygulayarak başarılı olabilirsiniz.

Yaratıcı İçerik Başlığı

Başlık okuyucuların dikkatini çekmelidir. Kaliteli bir içerik oluşturmak istiyorsanız, başlığınızın da kaliteli olması gerekir. Uzun başlıklar yerine, yaratıcı ve net başlıklar atmak doğru bir adım olacaktır. Blog yazarları başlık konusunda hata yapmaktadırlar. Blog yazarları genellikle makaleyi yazar, daha sonra başlık atarlar. Bu doğru olmayan bir adımdır. Bir nevi koşu yarışını tersten koşmak gibidir. Kaliteli bir içerik oluşturmak istiyorsanız önce başlığı düşünmeniz gerekir. Çünkü doğru başlığı yaratmak, doğru bir içerik yaratır. 

Örnek verecek olursam, yazınız İnstagram ile alakalı yazı ve seçeceğiniz başlık “Sosyal Medyada Başarılı Olmak” olursa doğru başlık olmayacaktır. Fakat “İnstagramda Başarıya Ulaştıracak Adımlar” başlığı doğru bir başlıktır. 

Başlık üretmede zorluk yaşıyorsanız, diğer bloglardan fikir alabilirsiniz. Bir nevi taslak üzerinde çalışmak gibi düşünün. Sadece gerekli yerleri düzenlemek gibi.

Taslak Belirleyin

Başlığı belirledikten sonra, içeriğin nasıl olması gerektiği ile alakalı bir taslak oluşturmalısınız. Taslak ile çalışmak, amacınızdan sapmadan kaliteli içerik üretmenizi sağlar. Alt başlıkları belirlemek ve hangi sıra ile ilerlemeniz gerektiğini taslağa dökmek, kaliteli içerik oluşturmanızda fayda sağlar. Alt başlıkları belirlerken Google’dan yardım alabilirsiniz. Hem Seo açısından hem de kaliteli içerik oluşturma açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Bunun için metin içerisinde geçen anahtar kelimeyi yada kelime grubunu Google’a yazın. Sayfanın alt kısmında bulunan ilgili bağlantılar kısmına göz atın. İlginizi çeken bir başlık varsa bunu metin içerisine eklemeyi unutmayın. Bu işlem içeriği zenginleştirerek kalitesini arttıracaktır. 

İçeriği Son Haline Getirmek 

Taslağınızı ve başlığınızı belirlediniz. Bir nevi adam asmaca oyunu gibi. Bundan sonrası boşlukları doldurmak. Alt başlıklarınızı konudan sapmadan, yeterli bilgiye sahip, akıcı ve net bir biçimde doldurun. İçeriğinizi görsel unsurlar ile zenginleştirin. Önemli yerleri Bold tuşu ile kalınlaştırın ya da italik tuşundan eğik yazı fontunu kullanarak son düzenlemeleri yapın.

Son Adım: Optimizasyon

Seo yani arama motoru optimizasyonu, içeriğinizin daha fazla kişiye erişebilmesi için arama motorlarına kaydedilmesi işlemidir. Doğru şekilde kayıt edilmesi için dikkat edilmesi gereken konular vardır. 

A) İçerik Uzunluğu 

Web sitenizde yer alan içeriğin kaliteli olabilmesi için yeterli uzunluğa sahip olması gerekir. Genel olarak en az 400 kelimelik bir uzunluk yeterlidir. İçeriklerin fazla uzun olması kullanıcılar tarafından sevilen bir durum değildir ve ziyaretçi kaybı yaşatır. Gereğinden fazla kısa içerikleri de Google sevmez. Bu yüzden Seo çalışması yapılacak içeriğin yeterli uzunluğa sahip olması beklenir.

B) Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler, içeriğin içerisinde bulunan, içeriğin ne ile alakalı olduğunu tanımlayan kelimelerdir. İçeriğinizin Google tarafından doğru yere konunlandırılabilmesi için anahtar kelimeleri yeterli sayıda kullanmanız gerekir. Anahtar kelimeyi hiç kullanmamak yada 1 defa kullanmak siteniz için kötü olacaktır. Anahtar kelimeyi haddinden fazla kullanmak ise sitenizin spam damgası yemesine neden olacaktır. Tercihen 400 kelimelik bir paragrafta 4 adet anahtar kelime kullanımı yeterli olacaktır. 

C) Başlıkta Anahtar Kelime Kullanın

Belirlediğiniz anahtar kelimenin başlıkta yer almasına mutlaka önem vermelisiniz. Kaliteli bir içerik oluşturmak için kaliteli bir metin yeterli olmaz. Optimizasyonunda kaliteli yapılması gerekir. Bu yüzden başlığınızın anahtar kelime içerip içermediğini kontrol edin, içermiyorsa başlığınızı anahtar kelime ekleyerek tekrar düzenleyin.

 D) İçerik Açıklamasındaki Anahtar Kelimeyi Mutlaka Kullanın 

Her metin kendi içerisinde Seo öğeleri barındırır. Arama motorlarında gösterilecek içeriğinizin alt kısmında açıklama, açıklamanın üst kısmında ise Web siteniz yazmaktadır. Doğru açıklama yazmak sitenize organik trafik getirecektir. Açıklama içerisinde mutlaka anahtar kelime olsun. 

“Açıklamalar kısmını wordpress sitelerde çeşitli eklentiler ile düzenlemek mümkündür. Kendi sitemde YOAST Seo eklentisi kullanmaktayım. Bu sayede açıklama düzenlemesini rahatlıkla yapmaktayım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir