window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Blog Yazarı Nedir ? | Sosyalortak

Blog Yazarı Nedir ?

Blog yazarı nedir sorusunun cevabı çok basittir. Kişisel yada ticari olarak blog yazısı yazan kişilere blog yazarı denir. Blog yazarı kelimesinin popüler olması 20 yüzyılın sonlarında ortaya çıkan web 2.0 akımı ile başlamıştır. Son günlerde insanlar blog yazarlığı ve blog yazarlığı nedir ile alakalı bir merak içindeler. Sizlerin merakını giderecek bir içerik ile karşınızdayız. Hazırsanız blog yazarı olmak için gerekenler yazımızda.

Web 2.0 Nedir ?

Aslında bu konu çok derindir. Eskiden insanlar bir web sitesine girer, ihtiyacı olan bilgiyi öğrenir ve çıkarlardı. Şuan yazılan bir blog yazısını okuyabiliyorsunuz, onu arkadaşlarınız ile paylaşıyorsunuz. Belki de yorum yapıyorsunuz. İşte tüm bu interaktif sisteme web 2.0 denebilir. Mesela bir facebook profili. Bu profilde fotoğrafınızı paylaşırsınız. Başkaları bu fotoğrafı görür. Daha sonra beğenirse “beğendim” beğenmez ise yorum yapar. İşte web 2.0 teknolojisini kabaca böyle anlatabiliriz. Blog yazarlığını başlatan akım da aslında budur. Web 2.0 teknolojisi ile popüler olan bir konudur. Yani çok derindir. Devasa bir bilgi alışı ve verişi vardır. İnsanların bu platformlar arası bilgi paylaşımı yapmasına da denebilir. Bugünlerde artık web 3.0 teknolojisi aktif olarak kullanılmaya başlandı. internet sektöründe hem web 2.0 hem de web 3.0 eş zamanlı olarak kullanılmaktadır.

Blog Yazarı Nedir ve Nasıl Olunur ?

Bahsettiğimiz web 2.0 ile birlikte internet sektöründe interaktif web siteleri yayın hayatlarına başladılar. Blog yazarı olmak aslında bir blog platformunda içerik üretmek demektir. Bir facebook hesabı da aslında kişinin kendi blog sitesidir. Bir twitter profili de aslında bir blog sitesidir. Blog yazarı dediğimizde aklımıza gelen şey, bir web sitesinde yazı yazmak olarak görülüyor. Bir nebze haklı mısınız ? Evet haklısınız, ama blog dediğimizde sadece blogger yada wordpress tabanlı web sitelerini düşünmeyin. Blog yazarı olmak son derece basittir. Bir konu olmalı ve bu konu hakkında düşüncelerinizi, araştırmalarınızı yada sorunları bu sitenizde yayın yapmalısınız. Blog yazarlığı tamamen bundan ibarettir.

Blog Sitesi Nasıl Açılır ?

Blog yazarı olmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir blog sitesi açmaktır. Blog sitesi açmak ücretli olabileceği gibi ücretsiz tabanlı da açılabilir. Ücretsiz tabanlı blog siteleri arasında en çok kullanılan site Google’ın kullanıma sunduğu Blogger’dır. Çeşitli ücretsiz worpress bloglar da vardır tabii ki. Yine aynı zamanda çeşitli web siteleri (wix vb.) tarafından ücretsiz blog sitesi açılabilmektedir. Ücretli şekilde oluşturulan blog sitesi ise siteismi.com şeklinde bir alan adına ve bir sunucuya sahip olmanız gerekmektedir. Bunları tedarik oluşturduktan sonra sunucunuzun içerisine blog tabanlı bir sistem kurarak ( en çok kurulan alt yapı wordpress altyapısıdır) yayın hayatına başlayabilirsiniz. Ücretleri senelik olup dolar kuruna bağlı olarak değişmektedir. Ortalama bir blog sitesini minimum 130-150 lira arasına kurmak mümkündür.

Blog Yazarı Olmanın Püf Noktaları

Başlangıçta blog yazarlığı zor gibi gözükmektedir. Çünkü bir bilgi bulacaksınız ve o bilgi hakkında yazacaksınız. Bazen yazı yazarken tıkanma sorunları da olabilmektedir. Bunları aşmak aslında kolaydır. Ama bunları da yapmak blog yazarlığı için yeterli değildir. Günümüzde web 3.0 hayatı olduğundan dolayı içeriklerin arama motoruna uygun şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Eğer bu konulara hakim değilse, blog sitenizde bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun en büyüğü içeriklerinizin okuyucu kitlesi olmamasıdır. Şunu söyleyebilirsiniz “-Abi ben yazıyorum, ama yazılarımı kimse okumuyor. ” Bunun çözümü de seo uyumlu içerik üretmektir.

Blog Siteleri İçin Seo Uyumlu İçerik Üretmek

Seo internetin popüler olduğu web 2.0 teknolojisi ile birlikte herkes tarafından önemsenen bir konu olmuştur. Seo’nun altın kuralı nedir ? diye sorsalar sanıyorum herkes “içerik” diye cevap verir. Kaliteli içerikler hazırlamak seo açısından çok önemlidir. Web 3.0 teknolojisi ile birlikte semantik kavramı hayatımıza giriş sağlamıştır. Semantik dediğimiz şey aslında LSI tekniğidir. Bu konu hakkında bloğumda çok sayıda içerik ürettim. Semantik kavramı, içeriğimizi Google’ın daha kolay anlaması için yaptığımız işlemdir. İçeriğinizin içinde ki kelimeler makaleniz ile ne kadar geniş şekilde tutulduysa, google algoritmaları o içeriği o kadar iyi çözümlerler.

Kaliteli içerik hakkında bir çok içerik ürettim. Bunlar binlerce kelimeden oluşan tamamı özgün olan içerikler. Bu kaynaklara göz atmak için sosyalortak.com/kategori/seo bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Genel olarak bir içerikte yapılması gerekenler yazacağınız makalenin okuyucu kitlesini tespit etmek. Buna anahtar kelime analizi denmektedir. Daha sonra bu içerikler alakalı ilk sayfada olan web sitelerini derin bir şekilde analiz etmelisiniz. Onların nasıl ilk sayfada çıktığını anlamalısınız. Sonrasında içeriğinizi kullanıcı deneyimi en yüksek olacak şekilde optimize etmek gerekiyor. (Resim ekleme, alıntı yapma, alt başlık kullanma) daha sonrasında içeriğinizi arama motorlarına uygun hale getirmelisiniz. (Başlık kullanımı, alt başlıklarda anahtar kelime olması, LSI kelimeler) son olarak ise içeriğinizin arama motorlarına uygun olacak şekilde, meta description ayarlamalarını yapmak ve yayınlamaktır. Blog yazarı nedir konusunu sizlere iyi derecede anlattım. Daha detaylı bilgi için sosyalortak.com/blogger-seo-calismasi-nasıl-yapilir bağlantısını ziyaret etmenizi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir