window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Blog Nedir ? | Sosyalortak

Blog Nedir ?

Blog son zamanlarda popüler olmuş bir terimdir. Blog anlam olarak, kişilerin kendi ile alakalı fikirleri paylaştığı, günlük tarzında ki web sitelerine verilen isimdir. Blog siteleri anlamı bu şekilde olsalar da artık günlük olmaktan çıkmışlar ve profesyonel web sitelerine dönüşmüştür

Blogger Nedir ?

Bir blog sitesi sahibiyseniz, sizde aslında blogger ünvanına sahipsiniz. Blog sitesi için küçük yada büyük çaplı içerik üreten herkes blogger olabilir. Blogger olmak için yapmanız gereken bir web sitesi açmak ve bu web sitesi ile fikirlerinizi yazarak, okuyucular ile paylaşmanız gerekmektedir.

Nasıl Blogger Olunur ?

Blogger olabilmek için gereken tek şart, bir web sitesine sahip olmaktır. Bir web sitesine sahipseniz ve kendi çapınızda birşeyler karalayabiliyorsanız, sizde blogger ünvanına sahip olabilirsiniz.

Blog Sitesi Nasıl Oluşturulur ?

Blog sitesi açmak için öncelikli olarak bir plana ihtiyacınız var. Bu plandan kısaca bahsedersem, ücretsiz blog mu ? Yoksa ücret ödeyerek mi blog oluşturacaksınız ? Şahsen ücretsiz bloglar ne yazık ki çok tutulmamakla birlikte, en iyi seçenek ücret ödeyerek blog açmaktır. İkinci olarak ise blog sitenizin kişisel mi yoksa yapmış olduğunuz işle alakalı mı olması önemlidir ?

a-)Kişisel Blog Nedir ?

Kişisel bloglar, kişinin kendi yaptığı eylemleri yazdığı bloglara verilen isimdir. Kişisel bloglar ünlü, herkes tarafından tanınan bir kişiliğie ait olabildiği gibi, kimse tarafından tanınmayan birisine de ait olabilir. Burada amaç 3. şahıslar ile bilgi paylaşımı yapmaktır. Bir nevi kişisel sosyal medya hesabıda diyebiliriz. Bu tarz kişisel bloglarda kendinizden bahsedebileceğiniz gibi, işiniz ile alakalı önemli konuları da yazabilirsiniz.

b-) Kurumsal Blog Nedir ?

Kurumsal Blog; Ticari faaliyet yürüten firmalara ait blog siteleridir. Burada amaç ticari bir faaliyet yürütüp, ürün pazarlamaktan çok, kullanıcıların yararına uygun çeşitli içerikler üretmektir. Bu ürünler ile alakalı olabildiği gibi genel kültür ile alakalı içerikler de olabilmektedir.

Ücretli Blog Sitesi Açmak

Ücretli olarak blog açmak istiyorsanız fiyat araştırması yapmanız gerekiyor. Bir web sitesi kurulumu yaklaşık olarak 35-50 dolar arasına kurulduğu için, en iyi hizmet ve fiyatı veren şirketi bulmak çok zor. Bu yüzden sıkı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ben şahsen 1-2 günlük bir araştırma yaptıktan sonra, uygun fiyatlı sunucu barındırma hizmeti (hosting) için Hostinger şirketi olduğuna karar verdim. Global bir şirket ve çözümleri gerçekten çok iyi. Hatta şöyle söyleyim, amatör bir blogger olduğumdan ötürü, web sitemle alakalı problem yaşadığımda google translate vasıtası ile canlı sohbet bölümünden iletişim kurup problemimi çözmelerini rica ediyorum ve sorun 5 dakikada çözülüyor. Hosting ile birlikte alan adımı da hostingerden aldım. Alan adını ve hostingi farklı şirketlerden almak, farklı sorunların yaşanmasına neden oluyor. DNS taşıma yada yönlendirme işlemlerini bilmiyorsanız, zorluk çekebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, alan adını nereden alıyorsanız, hostingi oradan, hostingi nereden alıyorsanız alan adını oradan almanız gerekmektedir.

Blog Sitesi İçin Kurulum Yapmak

Web sitesini aldık. Bunun için yaklaşık 35 dolar gibi bir miktar ödedim. Bundan sonrası kurulum yapmak. Kurulumdan kabaca bahsedecek olursam, ben şahsen wordpress altyapısını kurdum. Birkaç tıklama ile kuracağınız bir şey. Korkacak bir durum söz konusu değildir. Kurulumu yaptıktan sonra wordpress sitesinden temalara göz atarsınız ve sitenize kurarsınız. Bundan sonra ki işlem web sitenize içerik üretme kısmı
Web Siteniz İçin İçerik Üretmek
Bu aşamada korkulacak bir şey yok. Word dosyasında yazı yazmayı biliyorsanız, web siteniz için word formatında yazılar yazar gibi içerikler oluşturabilirsiniz. Bunun için yazılar>yeni ekle tuşuna basarak başlık girme ve yazınızı yazmaktır. Yazınızı yazdıktan sonra yayınla diyerek, ana sayfada görünmesini sağlayabilirsiniz.

İçerik Oluşturmak

İçerik oluşturmak başlı başına bir ustalıktır. Herkes web sitesi sahibi olabilir ama herkes blogger olamaz. Blogger olmak için bir takım fedakarlıklar yapmanız gerekmektedir. Bu fedakarlıklardan kısaca bahsdecek olursam, gününüzün büyük bir bölümünü web siteniz için ayıracaksınız ki, bu oldukça yorucu bir işlemdir. Ama yazmak çok keyifli bir aktivite olduğundan ötürü, zamanla bu işten keyif almaya bakacaksınız. Araştırıp yeni şeyler öğrenmek, bu öğrenmiş olduğunuz yeni şeyleri başkaları ile paylaşmak oldukça güzel duygudur.

Benim için içerik oluşturmak ve kaliteli içerik oluşturmak gibi bir ayrımım var. Modumun düşük olduğu zamanlarda içerik oluştururum. Başarılı olmak istediğim zamanlarda ise kaliteli içerik oluştururum. Google tarafından daha fazla ziyaretçiye ulaşmak istiyorsanız, içeriğinizin kaliteli olmasına özen göstermek zorundasınız. Şuan amacım içerik oluşturmaktan çok kaliteli içerik oluşturmak olduğu için dikkat etmem gereken bazı kurallar var. Bu kurallar arama motoru tarafından belirlenen kurallardır. Bu kurallara ne kadar çok uyarsanız, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Eğer siz kurallara uymazsanız, blog sitenize bir tane dahi ziyaretçi gelmez ve boşuna emek vermiş olursunuz.
İçeriğin Arama Hacmi Yüksek Olmalıdır.

Bir makale yazmaya karar verdiniz. Dediniz ki benim makalemin başlığı Blog Nedir ? olsun. Çeşitli anahtar kelime planlayıcı araçlar ile aylık aranma hacmine göz atmam gerekiyor. Eğer bu blog nedir ? kelimesini 30 günde 5-10 kişi arıyorsa, bu konu ile alakalı yazı yazmam anlamsız olacaktır. Ben bu yazıyı yazmadan önce yaptığım anahtar kelime araştırması sayesinde blog nedir kelimesinin aylık arama hacmine göz attım. Bu kelime ortalama olarak her ay 5400 kişi tarafından araştırılmaktadır. Yani doğru bir içerik oluşturup 1. sayfada yer alırsam her ay 5400 tane potansiyel okuyucum olacaktır. Bu yüzden içeriğinizin aranma hacmine sahip olması gerekmektedir.

Blog Yazısı Nasıl Yazılır ?

Blog yazısı yazmak için bir sınırlama yoktur ama dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. İçeriğinizin kaliteli olmasını istiyorsanız bu kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaliteli bir blog yazısı genel itibari ile semantik olmalı, anahtar kelime gereği kadar kullanılmalı, okuyucu dostu olmalı, görsel anlamda zengin olmalıdır. Bunlar için bir teknik olmamakla birlikte, zamanla içerik oluşturmaya başladıkça kendinize özgün kriterlerde ortaya çıkacaktır. Normal yazılarınızı yazın ve yayınlayın. Anahtar kelimenizi Google’da araştırıp, o siteye bir göz atın. Sizden farkları nelerdir ? Onların uyguladığı teknikleri uygulamaya çalışın. Zamanla kendi kriterleriniz oturmaya başlayacaktır.

Semantik Makale Yazmak

Kurallardan en önemlisi makalenin semantik ve indexlenebilir makale olmasıdır. Semantik makale bir tekniktir. Bu tekniği uygulamak, web sitenizin başarılı olmasını sağlamaktadır. Eğer başarılı blog sitesine sahip olmak istiyorsanız, yazılarınızın semantik makale olması gerekmektedir. Kısaca özetleyecek olursam semantik makale nedir ? Semantik makale anahtar kelimeyi aklınıza getirdiğinizde aklınıza başka hangi anahtar kelimeler geliyor ? Gelen kelimeleri de makale içerisinde kullanma işlemidir. Mesela yazımı şuan okuyorsanız, kısa bir ara verip başa dönüp, baştan sonra nelere dikkat etmişim ? onlara bir göz atın. Mesela yazım blog sitesi ile alakalı ama, blog içeriği nasıl olmalı ? içeriklerin semantik makale olması gibi başlıklara değindim. Yani konu içerisinde geçen metnin genel bütünlüğünden farklı ama ana etiket olmasa da yardımcı etiket olarak metnin bütünlüğünü koparmayan konulara semantik diyebiliriz.

Yayınlamadan Önce Mutlaka Seo Çalışması Yapın

İçerikten sonra tabiki seo denetimi. Seo denetimi için herkesin kendine göre stratejileri vardır. Benim blog sitem yaklaşık olarak 3 aylık bir web sitesi ama 3 aya göre başarılı olduğumu ve her geçen gün kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Bu yüzden azda olsa bir okuyucu kitlesi oluşturmayı başardım. Bu okuyucular genellikle google üzerinden gelmekte ve sitemi ziyaret etmektedirler. Tabiki bunu kendime ait kırmızı çizgiler ile başardım. Kendime belirlediğim stratejilerin en önemlisi makalenin semantik olması, ve seo çalışmasıdır. Kısaca seo çalışmasından bahsedeyim. Makalemi yazıyorum. Daha sonra anahtar kelimemi seo eklentisine girip, bana verdiği analizlere göz atıyorum. 1. paragrafta anahtar kelime kullanıyorum. Makale tek bir başlık halinde yayınlamak yerine arama motoru dostu şekilde başlıklar halinde yayınlıyorum. Yazım yanlışlarını düzeltiyorum. Resim ekliyorum, görsel olarak uygun hale getiriyorum. İç ve dış bağlantılar veriyorum. Yani içeriğimi yazmak için yazmıyorum. İçeriğimin kullanıcı dostu olması için emek veriyorum. Eğer ciddi anlamda emek verirseniz, bu işten keyif alırsınız. Google tarafından belirlenen kurallara uymazsanız, bu işten keyif alamazsınız.

Makalenizin İndexlenmesini Sağlayın

Bu işlemi çoğu web sitesi sahibi bilmez. İçerikleri yazdıktan sonra oturup yazılarının google aramalarında görüntülenmesini beklerler. Google o kadar yoğun şekilde çalışıyor ki sizin makalenizi sıraya dahil edemeyebilir. Bunun için search console adı verilen araç ile URL deneimi bölümünden web sitenizin dizine eklenmesini talep etmelisiniz. Talep ettikten sonra ki kısa süre içerisinde makaleniz arama sonuçlarında gösterilmeye başlayacaktır. Bu süre bazen 7-10 saat arasında sürebilir.
Search Console verilerini Takip edin.
Search console ziyaretçilerinizin hangi kelimeler üzerinden geldiğini sizlere gösterir. Google’a makale yazarken tıkanma yazan kullanıcı en üstte sosyalortak.com sitesinde yer alan makale üzerinden tıklayıp gelirse, bu google search console verilerine işlenir. Bu sayede hangi makalenizin başarılı olduğunu anlayabilirsiniz.
Blog siteniz için sürekli olarak makale yazın. Yeni araştırmalar yapıp, yeni konular bulmaya çalışın. Yeni konular bulduğunuzda aranma hacimlerini araştırp, eğer yeteri kadar hacim varsa bu konuları web sitenizde yazın. Yabancı web sitelerine göz atın. Eskiden translate uygulamaları günümüzde ki kadar iyi çalışmıyordu. Bugün yapay zeka sayesinde çeviri hizmetleri sunan siteler, cümleleri mükemmel şekilde çevirebilmektedir. Bu yüzden yabancı siteler üzerinden araştırma yapıp, bunları da makalenizde yazmaya önem gösterin.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız

Yazarın İnstagram adresi için tıklayınız