window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Askere Giderken Alınacaklar Listesini Hazırladık | Sosyalortak

Askere Giderken Alınacaklar Listesini Hazırladık

Kendim bir asker olarak askere gidecek olan arkadaşlarımızın nelere ihtiyacı olduğunu anlatmak istediğimden böyle bir içerik hazırladım. Doğru bilinen yanlışlar nelerdir ? Yanınıza neleri almalısınız. Askere giderken alınacaklar 2020 listesi içeriğimizle karşınızdayız.

askere giderken alınacaklar

Askerlik, Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca belirlenmiş, ruhen ve bedenen hazır durumda olan ve 20 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşının yapmak zorunda olduğu devlet hizmetidir. Vatan borcunu ödemek üzere vakit geldiğinde hem asker adaylarını hem de ailelerini hazırlık telaşı sarmaktadır. Özellikle bu safhada acaba ne götürmek gerekiyor ? Askere giderken alınacaklar arasında ne olmalıdır ? Yanımızda nelerin olması gerekmektedir ? şeklinde sorulara cevap aranmaktadır. Şimdi sizlere detaylıca onlardan bahsetmek istiyorum. Askere giderken alınacaklar makalesi sizlere yardımcı olacaktır.

Askeriyede Verilen İstikhaklar Listesi 2020

askere giderken alınacaklar - asker çantası

Öncelikli olarak aklınızda bulunması gereken tek şey “ne kadar az eşya, o kadar az yorulmak” bilinci olmalıdır. Askere giderken alınacaklar listeleri biraz fazladır. O yüzden amacımız az malzeme olmalıdır. Zira acemi birliğine teslim olduğunuz gün yoldan gelmiş olacaksınız. Bu yüzden bir yol yorgunluğu olacak. Bunun üzerine saatlerce süren kayıt işlemleri olacağından elinizde ki çantayı bir oraya, bir buraya sürüklemek zorunda kalacaksınız. Bu da sizin daha fazla yorulmanıza neden olacak. Bunun akabinde kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra sizlere istikhak bavul verilecek ve askeri malzemeleriniz dağatılacak. Kendi bavulunuz yetmiyormuş gibi bir de devletin vereceği bavul sizi ciddi anlamda zorlayacaktır. İlk aşamada devlet sizin her şeyinizi verecek. Aşağıya devlet tarafından Türk askerine verilen istikhakları liste halinde yazıyorum. Bu sayede askere giderken alınacaklar listemizde nelerin olması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

 • Büyük Boy Askılı Bavul
 • 1 Adet Kamuflaj Pantalon
 • 1 Adet Kısa Kollu Kamuflaj Gömlek
 • 1 Adet Uzun Kollu Kamuflaj Gömlek
 • 1 Adet Askeri Postal
 • 1 Adet Spor Ayakkabı
 • 1 Adet Eşofman Takımı
 • 1 Adet Gri Renkli T-Shirt
 • 1 Adet Pijama Takımı
 • 1 Adet Kısa Şort
 • 1 Adet Hamam Şortu
 • 1 Adet Terlik
 • 2 Adet Haki Rengi Don
 • 2 Adet Kısa kollu atlet
 • 2 Adet Çorap
 • 1 Adet Hamam Havlusu
 • 1 Adet Ayak Havlusu
 • 1 Adet El/Tıraş Havlusu

Sivil Eşya Kullanılması YASAK!

Yukarıda görüldüğü üzere devlet acemi birliğine ilk girişte size gerçekten fazla sayıda eşya verecek. Yanınızda götürmüş olduğunuz sivil eşyalarınız, sivil eşya deposuna kaldırılacak. O yüzden askeriyede şu t-shirt güzel gider, şu gömleği giyeyim gezeyim yapamayacaksınız. Askere giderken alınacaklar listenizde sivil kıyafet olmamalıdır. Gerçekten yanınızda az sayıda eşya olmak zorunda. Yanınıza almanız gereken okul tipi bir sırt çantasıdır. Bu sırt çantası içerisinde ise sadece kişisel bakım malzemeleriniz ve bir kaç tane don yetecektir.

İnanın bana, kısıtlı bütçenizi askeri malzeme satan işletmelerde bitirmeyin. Sizin onlardan askere giderken alınacaklar listesi için almanız gereken bir kaç çift çorap, bir kaç tane don, bir kaç tane de atlet olmalıdır. Bundan fazlasını alırsanız pişman olacaksınız.

askere giderken alınacaklar kişisel bakım malzemeleri

Askere Giderken Alınacaklar Kişisel Bakım Malzemeleri

Askeri malzemeler acemi birliğinde verilse de kişisel bakım malzemeleri acemi birliğinde ya kısmi bir biçimde veriliyor, ya hiç verilmiyor. En azından bize acemi birliğimizin sonlarına doğru çok az verildi. Verilen malzemeler 1 kalıp sabun, bir kaç tane 3 bıçaklı jilet, 1 adet TSK için özel üretim Dermokil saç ve vücut şampuanı şeklindedir. Bu malzemeler elinize çok geç ulaştığı için yanınızda olması gereken malzemelerdir. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey şampuan olmaktadır. Askeriyeye teslim olurken, şampuan askeriye içerisine alınmamakta ya da detaylıca yapılan kontrolden sonra alınmaktadır. Malum bazı akıllı arkadaşlar kendileri gibi olan akıllı telefonları yanlarında şampuan şişesi içerisinde sokmaktadırlar. Bu yüzden şampuan kapıda alınabilir ya da alınmaz. Bu yüzden şampuan ihtiyacınızı acemi birliğinizde bulunan kantin ya da tuhafiyeden satın alarak giderebilirsiniz. Askere giderken alınacaklar listemizde kişisel bakım için diş macunu, diş fırçası, ıslak mendil, cep peçete, kulak çubuğu olmalıdır.

Askere Giderken Alınacaklar Tıraş Malzemeleri

Askeriyede en çok kullanacağınız kişisel bakım aleti tabii ki de tıraş bıçaklarınız olacaktır. Tıraş bıçağı acemi birliğinde kantinden tedarik edeceğiniz bir malzeme. Fakat kantinlerde satılan tıraş bıçakları her cebe hitap etmek zorunda olduğu için basit ve ucuz olmak zorunda. Malzeme ucuz olunca yaratmış olduğu tıraş hissiyatı da istenilen seviyede olmuyor. Bu yüzden yanınızda kalitesini bildiğiniz bir tıraş bıçağı ile gitmek daha doğru olacaktır. O yüzden yanınızda mutlaka bir Gillette Mac-3 yada Mac-3 Turbo bulunması daha iyi olacaktır. Onun dışında yedek olarak da Bim’de satılan 3 bıçaklı tıraş bıçaklarından da tedarik etmelisiniz. O zaman askere giderken alınacaklar listemizde “kaliteli tıraş bıçakları” olmalıdır.

askere giderken alınacaklar Gillette Mac-3 Turbo

Askere Giderken Alınacaklar Listesi BONUS ÖNERİ

Askeriyede olmazsa olmaz ihtiyaç 2 tane var. Birincisi kaliteli bir pudra olması gerekmektedir. Pudra askeriyede 3 şey için gerekiyor. Birincisi saatlerce kamuflaj içerisinde olmak vücudun tahriş olmasına neden olacağından, bu tahrişi gidermek ve vücudu rahatlatmak için gerekiyor. Bir diğer kullanımı ise sabah kalktığınızda botlarınızı giymeden önce içerisine serperek ayağınızın günün önemli bir kısmı rahat olmasını sağlayacaktır. Son olarak da 3. kullanımı ise akşam koğuşa geldiğinizde çorapları çıkarıp üzerinize rahat bir şey giydiğinizde “pudra banyosu” yapmaktır. Pudra banyosu yorulmuş, ağrıyan ayaklarınıza döküp, daha sonra vücudunuzun yukarılarına doğru serpip, vücudunuza masaj yapmaktır. Bu ciddi anlamda sizi dinlendirecek ve rahatlatacaktır. Askere giderken alınacaklar listesine “pudra” eklemeyi unutmuyoruz.

Bir diğer ihtiyaç ise “Bepantol Merhem” almaktır. Bu merhem ufak bir tüp olsa da küçük bir mercimek tanesi ciddi anlamda tedavi edici etki yaratmaktadır. Formülü yoğundur. Yoğun kremsi tabakayı cildinize sürdüğünüzde cildinize yaymak oldukça güç. Ama bu kremi ne için kullanacağız ? İşte sıkı durun bonus taktiği veriyorum. Tıraş olduğunuzda cildiniz tahriş olduğunda sizi rahatsız ediyorsa bu kremi kullanmak kısa süre içerisinde cildinizin rahatlamasına neden olmaktadır. Askere giderken alınacaklar listesinin sonuna geldik. Yukarıdaki ürünlerin tamamı askere giderken alınacaklar listemizde olmalıdır. Zira size söylediğim her şey kendim tarafından bizzat kullanılarak test edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir