window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); "Ankara Balkonda Pavyon" Paylaşımı Sahteymiş | Sosyalortak

“Ankara Balkonda Pavyon” Paylaşımı Sahteymiş

Biliyorsunuz, virüse bağlı ev tecridi derken insanımız iyice sıkıldı. Durumdan bıkan insanlar sosyal medya hesaplanlarına yüklendiler. Açıklanan verilerde internet kullanım rekorlarıkırılmakta. Hal böyle olunca sosyal medya kullanımı da ülkede en üst düzeye çıktı. İnsanlar korona virüsünü tiye alan paylaşımlarına hız kesmeden devam ediyorlar. Sosyal medyada çeşitli challenge paylaşımları ( meydan okuma) görüntüleri yayınlanırken, durumdan pay çıkarmak isteyenler yaptıkları montajları gerçekmiş gibi paylaşmaya tam gaz devam ediyorlar. Birde asılsız olan paylaşımlar var tabii. Ankara Balkonda Pavyon isimli viral paylaşımdan söz ediyoruz.

Korona virüs tedbirleri kapsamında kafeterya, birahane, gece kulübü, kahvehane, müzikhol, pavyon gibi eğlence sektörü işletmelerinin kapatılması sonrasında sosyal medyada bir görüntü paylaşıldı. “Ankara Balkon Pavyon” adı verilen görüntülerde, bir apartman dairesi balkonuna kurulan ışıklandırma sisteminin Ankara’da olduğu iddia edildi. Korona virüsünün insanların pavyon kültürünü durdurmadığını, isterse evi müzikhole döndürebileceğinin geyikleri yapıldı.

Teyit.org Görüntüleri Tespit Etti

İnternet tabanlı asılsız bilgilerin doğruluğunu tespit eden internet oluşumu, internette yer alan haberin doğru mu yoksa asparagas mı olduğunu araştırmaktadır. Titizlikle yürütülen araştırmalarda haberin aslını en kısa sürede tespit edebilen oluşum görüntülerden sonra harekete geçti ve görüntülerin çekildiği yerin Ankara olmadığını kanıtları ile paylaştı.

Görüntüler Ankara Değil İspanya

İspanyada çalışan bir DJ, eğlence sektörünün geçiçi bir süre durması sebebi ile korona virüsünün eğlenmelerine engel olamayacağını balkondan yaptığı çılgın parti ile duyurdu. Partinin Akşam 20:00 ‘da başlayacağını insanlara duyuran DJ, akşam saat 20:00 sularını gösterdiğinde balkonda kabininin başına geçti. Oturdukları site sakinlerine destek ve moral olması amacı ile eğlendirmeye başladı. Her şeyin kusursuz ve mükemmel olması için hiçbir ayrıntıyı atlamadılar. Işıklandırma sistemini ve sis sistemlerini de kullanmayı eksik etmedi. Oldukça mükemmel görüntülerin ortaya çıktığı “çılgın korona partisi” internet ortamında “ankara balkon pavyon” şeklinde paylaşım rekorları kırdı.

Balkon Pavyon Yalan Çıktı

Görüntülerde ki balkon partisi gerçek ama tamamen montajdan ibaret. Videonun orjinal sesi kısılarak alt tarafa “atım arap” adlı meşhur şarkının entegre edilmesi ile birlikte görüntüler sanki Türkiye’den çekilmiş izlenimi edinilerek paylaşım rekorları kırdı. Kısa sürede viral haline gelen paylaşım teyit.org tarafından kaynak paylaşılarak yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir