Blog yonetim  

Amerikanın Uzaya Gönderdiği Teleskop

Amerikanın Uzaya Gönderdiği Teleskop: Hubble

1960lı yıllardan süre gelen soğuk savaşta, uzay yarışında ciddi başarılar elde edildi. Dünya dışına insansız uzay aracı gönderme, uzaya gönderilen ilk evcil hayvan, sonrasında uzaya gönderilen ilk insan derken Amerika’nın Apollo Görevi ile insanoğlu ay yüzeyine ayak bastı. Böylelikle uzay yarışında işler kızışmış oldu. Dünyayı sömüren, onu katleden, kurutup gezegenin ömrünü kısaltan devletler Dünyada kaynakların azaldığının farkına varıp gezegenimiz dışında kaynak arayışlarına başladılar. Yani devletler gözünü uzaya diktiler. Bu uzaya göz dikenlerden birisi tabii ki Amerika oldu. Amerikanın uzaya gönderdiği teleskop sayesinde ileri teknoloji görüntülenme yapıldı.

Hubble Teleskobu

1990 yılında önce Dünya üzerinde bulunan gözlemevleri sayesinde, gezegenimizin dışını görüntülemek zordu. Özellikle şehir yaşamının maksimum seviyeye geldiği yıllar olan 1990lar, şehir yaşantısının getirdiği ışık kirliliği yüzünden teleskop ile görüntü almak zorlaşıyordu. Alternatif olarak radyo frekansları görüntüleyen radyo teleskoplar olsada, çevre yaşantısının yarattığı radyo dalgası kirliliğinden ötürü pek sağlıklı görüntü elde edilememekteydi. Bunun için radyo dalgaları ve ışık kirliliğinden etkilenmeyen bir teleskoba ihtiyaç vardı. Bu teleskop gezegenimizin dışında olmalı ve üstün görüntüleme sistemlerini üzerinde barındırmalıydı. Çalışmalarına başlayan Amerika böyle bir teleskobu tasarlamayı başardı. Hazırlıklar tamamlanınca 25 Nisan 1990 tarihinde Dünyadan ayrılmak üzere yola çıktı. Bu görev ile birlikte amerikanın uzaya gönderdiği teleskop listesine adını yazdırmış oldu.

Hubble 1990 Yılında Göreve Başlamış Oldu

Bu muhteşem özellikteki teleskoba (HST) Hubble Space Telescope adı verilmiştir. Hubble Uzay Teleskobunda ki Hubble ismi Amerikalı Astronom Edwin Hubble anısına verilmiştir. Teleskobun teknik özelliklerine baktığımızda 13 metre uzunluğunda ve 10.000 kg ağırlığındadır. İhtiyaç duyduğu enerjiyi, teleskop üzerinde bulunan Güneş panelleri sayesinde üretmektedir. Hubble Teleskobu kaç megapiksel sorusunu doğru şekilde soracak olursak “Hubble Teleskobu Kaç Gigapiksel” olacaktır. Bununla alakalı net bir bilgi olmamakla birlikte, göndermiş olduğu fotoğraflardan yola çıkarsak 1,5 Gigapiksel bir görüntüleme yaptığını söyleyebiliriz. Fotoğrafın bilgisayar terminolojisindeki boyutu 4,5 GB büyüklüğündedir. Her hafta yaklaşık olarak 150 GB boyutunda görüntü toplayan Hubble, görev yaptığı süre boyunca 200 Terabaytın üzerinde veri toplamıştır.

İlk Görüntü 20 Mayıs 1990 Senesinde Geldi

Bu eşsiz özelliklere sahip teleskop, göreve geldiği ilk günden beri çalışmalara başlamıştır. İlk görüntüsünü fırlatıldıktan günler sonra 20 Mayıs 1990 tarihinde çekmiştir. Çektiği fotoğraf NGC 3532 Karina Takım Yıldızına aittir. Aşağıda paylaştığım görüntünün sol tarafında ki bulanık görüntü NCG 3532’nin Dünyadan çekilen görüntü olup, sağ tarafta ki net görüntü ise Hubble Teleskobu sayesinde uzaydan çekilen görüntüdür.

Hubble Teleskobunun Ömrü Ne Zaman Dolacak ?

Dünya yörüngesinden 547 Km yükseklikte ve saniyede 8 km hızla hareket etmektedir. Bu hız Amerika’yı bir ucundan bir ucuna 10 dakikada kat etmeye yetecek bir hızdır. 1 günde 15 tur atan bu teleskop oldukça yoğun çalışmaktadır. 29 senedir aktif olarak görüntü toplayan Hubble teleskobunun ömrü neredeyse dolmak üzere. Küçük kardeşi James Webb Teleskobu fırlatılıncaya kadar görevini sürdürecek. James Webb Teleskobu 30 Mart 2021 tarihinde uzaya fırlatılacak. O tarihten sonra Hubble’ın aktif olarak çalışması düşünülmüyor. Ya geri planda bozulana kadar ufak çalışmalara imza atabilir yada emekli olmak üzere uzayda ki ebedi dinlenme noktasına gönderilebilir.

Leave A Comment