window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Alexa Sıralaması Nedir ? Önemli Midir ? | Sosyalortak

Alexa Sıralaması Nedir ? Önemli Midir ?

Web sitemi aktif hale getireli yaklaşık olarak 3 ay 10 gün oldu. Bu süreç zarfında Alexa verilerimi ilk günden itibaren takipteyim. Global ve yerel sıralamada yükselebilmek için çok çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Bu sıralama kimisine göre önemliyken, kimisine göre bir değeri yok. Bu makale ile birlikte Alexa’nın önemi hakkında bilgiye sahip olabileceksiniz. Makalenin altında önemli sürprizlerim var. Bu sürprizleri kendi sitenize uygulayarak, detaylı verilerinize ücretsiz bir şekilde detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Alexa’nın Hikayesi

1996 yılında kurulan, çeşitli eklenti, uzantı ve web siteleri aracılığı ile Dünya çapında az yada çok öneme sahip web sitelerinin trafiklerini izlemek, değerlendirmede bulunan bir şirkettir. 1999 yılında Amazon şirketler grubuna satılmıştır.

En büyük özelliği, web sitelerini popülerliğine göre bir sıraya sokup, son 3 aya oranla yaptığı işleri grafiğe dökmesi ile meşhurdur.

Alexa Sıralaması Nasıl Ölçülür ?

Resmi web sitesinde bulunan değerlendirme kriterlerinde, web sitemizin verileri, sayfamıza göre, sıralama, siteye tahmini günlük ortalama tekil ziyaretçi sayısı ve sitede geçen üç ay boyunca tahmin edilen sayfa görüntüleme sayısının birbirleri ile olan kombinasyonu kullanılarak hesaplanır. Benzersiz ziyaretçiler ve sayfa görünümlerinin en yüksek birleşimine sahip site 1. site olarak sıralanır.

Veriler, Google Chrome, Firefox ve / veya Internet Explorer için 25.000 tarayıcı uzantısından birini kullanarak bir internet kullanıcıları alt kümesinden toplanır. Bir algoritma daha sonra çeşitli potansiyel önyargıları “düzeltir” ve Alexa’nın ölçüm panelinde bulunamayan (her zaman uyumaya çalışmadığı bir faktör olan) ziyaretçileri telafi etmeye çalışır ve ziyaretçilerin coğrafi konumlarını temel alarak verileri normalleştirir.

Şirket, tarayıcılardan elde edilen verileri “Küresel Trafik Paneli” olarak adlandırır ve bu şekilde milyonlarca internet kullanıcısından veri çeker. Bununla birlikte, izlemenin doğruluğunu artırmak için verileri doğrudan üçüncü taraflardan da sağlar.

Sıralamanızı Nasıl Öğrenebilirsiniz.

Sıralamanızı öğrenmek çok basittir. Google Chrome mağazasından Alexa Toolbar indirip, google chrome’dan web sitenizi açıp, sağ üst köşede çıkan Alexa (a) ikonuna tıklayarak görebilirsiniz. Bunun dışında sıralamanızı öğrenmek için İHS firması tarafından hizmete sunulmuş aracı kullanıp alan adınızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Sıralamanızı sorgulamak için tıklayınız

Alexa tarafından sadece sorgulama yada sıralama yapılmamaktadır. Genel olarak analiz yapılabilmektedir. Bu analiz raporu “Web Sitesi Trafik Analizi” adı verilmiştir.

Alexa

Web Sitesi Trafik Analizi

Web sitesi traik analiz raporuna bazen ulaşamayabilirsiniz. Aşağıda vereceğim bağlantı adresine site ismi yazan yeri düzenlediğinizde kendi web sitenizin analiz bilgilerini görebilirsiniz. Analiz raporuda hemen çıkma oranı, ziyaretçi başına günlük sayfa görüntüleme, sitedeki günlük süre ve aramadan yapılan ziyaretlerin yüzdesi gibi ilginç ölçümler görüntüleniyor. Ayrıca çeşitli demografik yapılara, bağlantı hızına ve hatta sayfa hızına, sayfa yükleme süresinin detaylı olarak raporlanmaktadır.

Alexa Detaylı Rapora Nasıl Ulaşılır ?

https://www.alexa.com/siteinfo/siteadresi.com#trafficstats adresine giderek, url kısmında site adresin .com yazan kısmı kendi site adresinizi yaparak enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Alexa Sıralaması Doğru Mu ?

Başlangıç seviyelerinde, yeni kurulmuş web sitelerinin alexa verileri doğru değildir. Veriler 100.000 sıralamasına kadar olan web siteleri için doğrudur yada daha düzgün bir ifade ile doğruluğa daha yakın ve sapma payı düşüktür. Sıralamam Dünya çapında 1.000.000 seviyelerinde olduğundan ötürü, Dünya sıralamasında verilerimin doğruluğu hakkında garanti verilememektedir. Fakat Türkiye sıralamasında web sitem ilk 15.000 içeriside olduğundan ötürü, Türkiye verilerimin ve sıralamamım doğruluğunda sapma payı çok azdır. Yani verilerimiz 1. sıraya ne kadar yakınlaşırsa, sapma payı o kadar çok azalacaktır ve doğruluğa daha yakın olacaktır.

Alexa Sıralaması Nasıl Ölçülür ?

Sıralama Algoritması Güvenilir Mi ?

Sıralama belirli bir algoritmaya göre yapılmaktadır. Teorik olarak anlatacak olursam, topladığı verileri değerlendirmektedir. Verileri toplayabilmek için ise çeşitli eklentilerin kullanılması gerekmektedir. Bu eklentiler Alexa ile bir bağlantı kurup, verileri toplama merkezinde toplamakta ve işlemektedir. Bütün cep telefonu ve bilgisayarlarda alexa eklentisi kurulu olup, veriler bu şekilde toplansa, en doğru veriler toplanmış olacaktır. Fakat çoğu kullanıcı Alexa eklentilerine sahip olmadığı için, değerlendirme %90 Alexa eklentisi kullanılan kullanıcılar baz alınarak yapılmaktadır. Bu da web sitelerinin değerlendirme yapılırken manipülasyon yapılabilmesini sağlamaktadır. Yani bir kaç bilgisayarın web tarayıcısına Alexa eklentisi yükleyerek kendi web sitesini ziyaret ettiğinde alexa verilerini manipüle ederek, daha üst sıralarda çıkabilir. Sorunuzun cevabını aldığınızı umuyorum.

Alexa Sıralaması Önemli Midir ?

Alexa’nın çalışma mantığını sizlere anlattım ve verilerin güvenilir olup olmadığından bahsettim. Yukarıda anlatmış olduğum değerlendirme kriterlerinin aslında çok çabuk manipüle edebildiğine değindim. Sıralamasının önemi hakkında söyleyeceğim, web sitenizin değerini belirlerken, Alexa verilerine bağlı kalmayın. Bu sizin için bir kıstas olmasın. Veri karşılaştrması yaparken, birden fazla sıralama sağlayıcı araç ile değerlendirme yapıp, sonuçları karşılaştırın. Ve web sitenize gereken hassasiyeti gösterip ona biraz zaman verin. Eğer zaten doğru yoldaysanız, bir gün emeğinizin karşılığını alacaksınız.

Yukarıda genel olarak Alexa’nın olumsuzluğundan bahsetsem de, şirket bu olumsuz görüşleri gidermek için son yıllarda oldukça fazla yol kat etmiştir. Verilerin güvenilirliği hakkında tartışmalar sürse de, bu dedikoduları gidermek için çalışmaktadır.

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Aşağıda ki yazılarımıza da göz atabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir