window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); Dünya'ya Çarpması Muhtemel 99942 Apophis Göktaşı

Dünya’ya Çarpması Muhtemel 99942 Apophis Göktaşı

Sizlere ciddi anlamda kötü bir haberim var. Bu göktaşı çoğu insan tarafından henüz ismi duyulmadı. Fakat 2029 ve 2036 yıllarında dünya ile o kadar yakın bir konuma gelecek ki, dünyanın çekim alanına girdiğinde, felakat ile karşı karşıya gelebiliriz. Dünyaya çarpması muhtemel 99942 apophis hakkında önemli bilgiler bu yazıda.

Çok eski değil, 19 Haziran 2004 yılında ABD’nin Arizona eyaletinde KİTT zirvesinde bulunan bir rasathanede görevli 3 akademisyen tarafından keşfedildi. Boyutu Newyork’ta bulunan özgülük kulesi ( ONE WORLD TRADE CENTER) kadardır. Yani ortalama 500-550 metre boyutunda bir meteordan bahsediyoruz. Kendisi hakkında pek bir şey bilmiyoruz, bildiğimiz en iyi şey ise sadece yörüngesi ve boyutları.

13. Cuma kavramını biliriz. Genel kanı bu tarihin uğursuzluk ve kötülük getireceğine inanır ve bilirler. Meteor’un hesaplanan yörüngesi ve Dünyaya en yakın konumu 13 Nisan 2029 tarihinde olacak. Bu gün Cuma gününe denk gelmekte. Dünyaya oldukça yakın bir konumdan geçecek olan meteorun mesafesini anlayabileceğiniz şekilde örneklendirelim. Uydumuz olan ay bizden yaklaşık olarak 384.000 km’dir. 13 Nisan 2029 tarihinde Dünya’ya en yakın konuma ulaşacak olan meteor ise 30.000 metre mesafeden geçecek. Daha da farklı bir bilgi verecek olursam Dünyanın çevresi ise 40.000 km mesafedir. Yani Dünyanın çevresinin uzunluğundan daha kısa bir mesafeden Dünya ile yakınlaşacaktır.

İsmi Mısır’ın mitelojik tanrılarından kötülük tanrısı apophis tarafından gelmektedir. İnsanlara göre bu çok yakın konumdan geçip, Dünya’nın çekim etkisine kapılıp, Dünya’ya çarpıp yerle bir edecek. Ama bilim adamları bunun öyle olduğunu düşünmüyorlar. Bu göktaşı Dünya’ya çok yakın bir konumdan geçecek. Herhangi kötü bir durum beklenmemektedir.

Eğer bu göktaşı Dünya’ya düşecek olursa en kısa sürede zarar görecek ülkeler arasında Türkiye’de var. Aşağıda ki resimde bu gözükmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir