80x120 palet özellikleri
Endüstriyel Palet yonetim  

80×120 Palet

Bir önce ki yazıda paletlerin sanayide ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. 1970’lerden günümüze artan nüfus ile birlikte sanayinin hız kazanmasıyla, palet ihtiyacının artması ile birlikte belli standartlara ihtiyaç duyuldu. Yine önce ki yazılarımda paletlerin genel özelliklerinden, çeşitlerinden ve standartlarından bahsetmiştik. Nakliye işinde vaktin önemini hepimiz biliyoruz. Eğer paletler olmasaydı, ürünler bu kadar kısa sürede nakil edilemeyecek, üretici ile tüketici arasında ki zincirde kırılmalar söz konusu olacaktı. Günümüzde artık paletler belirli bir standart ölçüler çerçevesinde hazırlanıyor. Bilinen en yaygın palet türü Avrupa ölçülerinde paletlerdir. Onları da zaten geçen yazılarda uzunca anlatmıştım. Bu sefer işin teknik boyutuna inmek istedim. Bugün kullanılan en yaygın ölçü olan 80×120 palet çeşidini inceleyeceğiz.

80×120 Cm Ölçülerinde Palet

Bu palet çeşidi Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde kullanılmaktadır. Standart bir ölçüdür. 1200 mm x 800 mm ölçülerindedir. Yerden yükseliği 144 mm’dir. Ülkemizde ve Dünya’da en yaygın olarak kullanılan palet çeşididir. Her 80×120 palet Euro palet değildir. Paletlerin Euro palet sıfatını taşıyabilmesi için yetkili kurumlar tarafından denetlenmiş, izin verilmiş işletmeler tarafından üretilmesi gerekir. Üzerinde ki Euro ibaresi Avrupa standartlarında ölçüyü, EPAL ibaresi ise, standartları denetleyen Avrupa palet üreticileri derneği tarafından izin verilen işletmede yapıldığını temsil eder. Belirli bir standart ölçüye sahip olduğu için, nakliye sırasında ve bir yerden başka bir yere nakledilmesinde kolaylık sağlar. Trans palet, forklift gibi araçlarlar ile kolayca taşınır, istiflenir. Kapı genişliği 80 cm ve üstü olan asansörler ile nakil edilebilir. Bunun yanında tekrar uyarıyı yapacak olursam her 80×120 ölçülerinde palet Epal Euro palet değildir.

Euro Palet ile Normal Palet Arasında ki Farklar

Piyasada Euro palet adında, 80×120 paletleri görebiliriz. Bunların gerçek EURO palet olup olmadığını anlamak zordur. EPAL (Avrupa palet üreticileri derneği) üretilen bu paletlerin denetimini yapar. Son günlerde korsan palet üreticileri tarafından 80×120 cm ölçülerinde palet üretilip, üzerine yetkisi olmadan Euro ve EPAL damgaları basılmaktadır. EPAL ve TEPAL bunun için çalışmalar yürütmektedir. EPAL, EURO tip paletler için belirli standartlar belirtmiştir. Bunu https://sosyalortak.com/euro-palet-olculeri adlı yazımda değinmiştim.

Kısaca bahsedecek olursam, kullanılacak ağacın kalitesi, ağacın olması gereken nemi, kullanılacak çivinin boyutu, birleştirme esnasında nereden çivileneceği, damgaların nasıl vurulabileceği gibi bir çok parametreleri söz konusudur. Bir paletin EPAL kalite standartında ve EURO ölçülerinde olduğunu anlamak oldukça zordur. Ölçüler ve yapılan montaj EUR paletin birebir aynısı olabilir, onu taklit edebilir. O yüzden paletin Eur EPAL palet olup olmadığını anlamanın ilk yolu, işletmenin EPAL yetkisini kontrol etmek, ikinci yolu ise, EPAL yetkili kuruluşları araştırıp, onlardan tedarik etmektedir. EPAL yetkili işletmeleri TEPAL ( Tüm EPAL Palet Üreticileri Kalite Derneği) tarafından öğrenilebilir.

Kalite Farkı

  • 80×120 palet ile Euro normalarında palet arasında kalite farkı söz konusudur.
  • Birisi daha kaliteli, dayanımı daha yüksek malzeme kullanırken, diğeri ise kötü malzeme kullanır.
  • Birisinin fiyatı daha yüksek iken, diğerinin fiyatı daha ucuzdur.
  • EPAL kalitesinde üretilen ağaçların nemi maksimum %22 seviyelerindeyken, diğer ağaç paletlerin nem değeri daha yüksek olabilir.
  • EPAL kalitesinde üretilen paletin dayanımı daha yüksek iken, kalitesiz bir ağaç palet, dayanım olarak daha düşüktür. Bunun sonucunda palet üzerinde kırılmalar olabilir, ürünleriniz zarar görebilir.
  • Kalitesiz, ağaç palet dayanım olarak daha düşük olduğundan, sürekli tamirat masrafları çıkaracaktır. Yine kalitesiz ağaçtan olduğu için bir müddet sonra böcek, rutubet, küf yapma ihtimali yüksektir.
  • Ağaç paletler daha çok yurt içi nakillerde kullanılmaktadır. Üzerinde EURO ve EPAL kalite damgaları olmadığı için yurt dışı tedariklerde kullanılmaz. Yurt dışına bir ürün göndermeye çalıştığınızda çeşitli ulaşım araçlarına kabulü yapılmaz.
  • EPAL damgalı paletler alıcı ile satıcı arasında değiş tokuş yapmaya uygun paletlerdir.
  • Yani EPAL damgalı paletlerin bir çok avantajı söz konusudur.

Leave A Comment