ölü mumya konuştu
Genel yonetim  

3000 Yıllık Ölü Konuştu

Evet başlık ilginç gelebilir. Fakat yapılan işlem o kadar olağan dışı bir işlem ki, yakın gelecekte işi çok farklı boyutlara getireceğine eminim. Yapılan çalışma ile birlikte 3000 yıllık ölü konuştu, en azından sesi aşağı yukarı ona benziyordu. Hazırsanız bunun nasıl mümkün olduğundan bahsedelim.

Bilim adamları Mısırlı bir mumyanın tomografisini çektiler. Çıkan görüntüden gırtlağın 3 boyutlu yapısı çıkartılarak, onu 3d yazıcı ile yeniden oluşturdular. Bilim adamlarının elinde 3000 yaşında bir mumyanın gırtlağının birebir kopyası vardı. Burada dikkat edilecek husus ise mumyanın sesi ses telleri ile değil, yapay bir ses cihazı ile seslendirilmesidir. Yani ses mumyanın kendi sesi değil. Ama bilim adamlarına göre ölü bedenin sesi aşağı yukarı buna benzemekteydi.

Ölü bir beden ile sohbet edilemez, en azından şuan için. Ama onun gerçek sesine çok yakın bir sesi taklit etmek de artık çok zor bir işlem değil, en azından şimdilik.

Gelecekte bu teknoloji ne işe yarayacak ?

Bu teknoloji bir mumyanın ses yapısını anlamamıza olanak sağladı. Hatta sesi de dinlendim. Ama bu bilgi, şu internet bilgi kirliliğinde ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem. Bilmediğim için de takipçiler ile paylaşmak yanlış olacaktır. Ama gelecek ile alakalı fikirler de verebilirim.

Sevdiğiniz bir kişinin ölmesi ile yıkılabilirsiniz. Ama onun anıları, sesi ile de yaşamak mümkün olabilir. Kişi öldükten sonra onun tomografisi çekilerek onun gırtlak yapısı birebir taklit edilebilir. Daha sonra yapay bir ses cihazına bağlanarak, bir cihaz geliştirebilir. Bu ses cihazı size her sabah günaydın diyebilir. Kaybettiğiniz, çok sevdiğiniz insanın sesini her sabah duyabilirsiniz. Yatarken iyi geceler diyebilir. Kısacası her şeyi yapmak mümkün olabilir. 3000 yıllık ölü konuştu ise sevdikleriniz de konuşabilir, en azından yakın gelecekte bu mümkün olacaktır.

Leave A Comment