window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); 26 mayıs 2020 İstanbulda Görülen Meteor Korkuttu

26 mayıs 2020 İstanbulda Görülen Meteor Korkuttu

Dün gece internet sözlüğü ve bilgi paylaşım sitesi ekşisözlükte yer alan, 26 Mayıs 2020 Meteor kayması adlı konu korkuttu. Özellikle İstanbul çevresinde yaşayan insanların şahit olduğu meteor kimilerine göre devasa boyuttaydı.

Yıldız kayması dediğimiz şey meteoritlerin Dünya atmosferine girmesi sırasında yanmaya başlamasıdır. Senede bir kez mutlaka şahit olduğumuz bir olay. İnsanların yapmış olduğu paylaşımlara göre ciddi anlamda büyük bir alev çıkaran, yeşil renkli bir meteordu. Marmara bölgesinde gece saat 00:00 sularında olduğu tahmin ediliyor. Kimilerine göre basit bir doğa olayı iken olayın dozunu kaçıranlar internette “ufolar geldi” diye de korkularını paylaşıyorlar. 26 mayıs 2020 istanbulda görülen meteor olayını gördüyseniz sizlerde yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Göktaşı Atmosfere Girdi

Meteorlar uzayda yer alan, boyları bir toplu iğne başından başlayarak daha büyük boyutlara ulaşan taşlardır. Genel olarak astreoidlerden koptukları düşünülürler. Uzayda sürüklenirken bir gezegenin kütle çekim etkisine kapılarak gezegenin merkezine doğru çekilirler. Çoğu gezegenin atmosferi yoktur. Bu yüzden bu gezegenlerde yıldız kayması dediğimiz şey olmaz. Yıldız kaymasının olabilmesi için bir gezegenin atmosferi, atmosferin içerisinde de oksijen olması gerekir. Yüksek hız ile atmosfere giren meteor yanmaya başlar. Kısa süreli oluşan bu yanma ile meteorların çoğu yer yüzüne ulaşamadan yok olurlar. Dün gece oluşan bu yeşil ışıklı parlak görüntü özellikle İstanbul Bursa ve Eskişehir illerinden çok net görülmüş. Muhtemelen atmosfere giriş sağladığı nokta Sakarya yada Bilecek taraflarında oldu. Bu sayede Marmara’nın bir çok yerinden seyredilme imkanı sundu.

Tehlikeli Bir Durum Yok

Eğer bahsedildiği gibi büyük bir göktaşı Dünya’ya düşmüş olsaydı şuan haber kanallarında bundan bahsedilirdi. Ciddi büyüklüğe sahip bir göktaşının Dünya’ya düşmesi bir çok canlının zarar görmesine neden olacaktı. Tarihte bunun bir çok örneği mevcut. Özellikle dinazorların neslinin tükenmesi, meksikada ki krater bunun sonucunda olan bir doğa olayı. En son Rusya’da yaşanan meteor düşmesinde büyük bir alanda ciddi bir yıkım olmuş, böylesine küçük bir meteor’un şehirde ki bütün evlerin camlarını kırdığına şahit olmuştuk. En azından sesini, verdiği tahribatı duyabilirdik. Büyük Kozmoz’un bize yaptığı sürprizlerden birisi evrende yanarak yok oldu

26 mayıs 2020 istanbulda görülen meteor ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bekliyorum. Sizlerde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Aşağıda ki içeriklere göz atabilirsiniz yada buraya tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir