window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1YY4CQ8S01'); DGS Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ? DGS Başvuru Tarihi 2020

DGS Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ? DGS Başvuru Tarihi 2020

Korona Virüsü (covid-19) Mart ayında ülkemizde görülmeye başlaması ile birlikte, sağlık, turizm derken en büyük darbeyi de eğitim gören öğrencilere vurdu diyebiliriz. Virüs önlemleri kapsamında eğitim, internet tabanlı platformlar ve televizyon ile yürütülüyor. Yine bu kapsam da yaklaşan sınavların da ertelenmesi sağlandı. Peki Dikey Geçiş Sınavı DGS başvuruları ne zaman yapılacak ? DGS başvuru tarihi 2020 hangi ayda başlayacak ? Bütün sorularınız için fikir amacı ile içerik hazırladık.

2 yıllık Önlisans programını bitirmiş öğrencilerin öğrenimlerini lisansa tamamlayabilmek için girecekleri sınav 2020 senesinin Ağustos ayında yapılacak. Önlemler kapsamında herhangi bir kısıtlama olmazsa 9 Ağustos 2020 Pazar günü yapılacak olan DGS sınavı için başvurular henüz belli olmadı. Ağustos ayına da çok kısıtlı bir süre kaldı. An itibari ile sınav için kalan gün 2 ay 25 gün. Soru kitapçıklarının hazır olup olmadığını bilmiyorum. Bu yüzden ben hazır olmadığını farz edersem, bu kitapçıkların basımı için bir zaman gerekiyor. Öğrencilerin sınava girecekleri okullar ve hazırlıkların yapılması da belli bir zaman alacağı için, artık kayıtların çok kısa süre içerisinde başlaması ve tamamlanması gerekmektedir. Tahminlerime göre haziran ayının ilk iki haftasına kadar resmi açıklamaların gelmesini beklemekteyim.

“DGS Başvuru 2020” Sorusunun Cevabı Büyük Merakla Bekleniyor

2019 senesinin DGS sınav takvimine bakarsak, hemen hemen yukarıda bahsettiğim tarihlerin de geçen sene için bu şekilde olduğunu anlayabilirsiniz. Geçen sene 26 Nisan 2019 tarihinde başlamış, 8 Mayıs 2019 tarihine kadar sürmüş. 8 Mayıs 2019 tarihinde kapanan başvurular sonrası ise 53 gün sonra yani 30 Haziran 2019 tarihinde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yapılmıştır. Sınavdan sonra ki 25. gün de ise ÖSYM tarafından sınavın sonuçları açıklanmıştır. Yani bir sınav hazırlığı başvurular bittiğinden sonra ortalama 53 günde yapılmakta olduğunu farz edersek, benim tahminlerime göre başvurular Haziran’ın ilk haftası başvurular başlayabilir. Korona virüsünün ülkemizde ki etkileri, alınan tedbirleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Dgs başvuruları ne zaman sorusuna yanıt arayan arkadaşlarıma kardeşlerime, ve bu sınava girecek olan kendime başarılar dilerim. İyi olan kazansın 🙂

DGS Başvuruları 9 Haziran 2020 Tarihinde Başladı

Yazıyı yazarken söylediğim gibi başvuruların Haziran 2020’nin ilk haftasında başlamasını bekliyordum. Başvurular 9 Haziran 2020 saat 10:00 itibari ile başladı. Son başvuru 17.06.2020 23:59 gecesi sona erecek. Adaylar başvuruları ais.osym.gov.tr adresinden başvurabilecekler. Ödemeleri anlaşmalı bankalardan belirlenen saate kadar yapmaları gerekmektedir. Dgs sınav ücreti 130 TL olarak belirlenmiştir.

Kılavuz olarak almanız gereken bu yazdığım yazı değil, ÖSYM tarafından yapılacak açıklamadır. Ben sadece merak eden arkadaşlarımı bilgilendirmek için bir fikir anlamında yazı oluşturmak istedim. Bu yüzden, sınav takvimi ile alakalı yaşayacağınız sorunlarda oluşacak mağduriyetten sorumlu tutulamam

dgs başvuruları ne zaman
2020 dgs başvuruları ne zaman

Sınav ile alakalı genel düşüncemi de paylaşmak isterim. Biliyorsunuz, korona virüsü ile alakalı alınan tedbirler kapsamında, okullarda eğitim ve öğretime ara verilip, sınav takviminde de değişiklikler yapılmıştı. Hükümetimiz bu önlemler kapsamında sınavda öğrencilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda bir takım revizeler yapmış, sınav süresi ve baraj puanında iyileştirmelere gitmişlerdir. Hal böyle olunca, bu iyileştirmeler DGS sınavı için olabilir mi ? Tabi bana kalırsa, ben olsun derim açıkçası, ama en iyi kararı da YÖK ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan verecektir.

DGS 2020 başvuru tarihi ÖSYM tarafından yapılacak başvuru haritası ve tarihi ile ilgili açıklamadan sonra makalemizi güncelleyeceğiz.

Ana sayfaya buraya tıklayarak dönebilir yada aşağıda ki ilgi çekici içeriklere göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir