Blog Seo yonetim  

15 Dakikada WordPress Site Hızlandırma

Seo araştırması yaptıysanız mutlaka bazı şeylerin farkına varmışsınızdır. Yerli yada yabancı kaynak araştırmalarında gördüm ki, web sitesi hızınız, arama motoru optimizasyonu (SEO) için doğrudan yada dolaylı yoldan etkilenmektedir. Bunun için bir kaç gündür çalışıyorum. “Web sitemi nasıl optimize edebilirim” diye çalışmalarıma başladım. WordPress site hızlandırma konusu ile alakalı elde ettiğim tecrübeyi sizlerle paylaştım

Web Sitenizi Hızlandırmanın Tek Yolu Optimizasyon

Web sitesi dünyasına yeni girdiyseniz, başlangıçta sayfa hızı sizler için bir şey ifade etmiyor olabilir. Fakat birkaç ay sonra tecrübe kazanınca, daha fazla insana nasıl ulaşabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Daha fazla insana ulaşabilmenin yolu tabii ki (SEO) yani arama motoru optimizasyonu çalışmasından geçiyor. Artan worpdress sitelerden sonra kullanıcılar wordpress site hızlandırma nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya başladılar.

Seo Uzmanları “Site Hızı Çok Önemli” Diyor

İlk olarak seo nasıl yapılır ondan başlıyorsunuz. Mesela ben, web sitemin içeriklerinin daha fazla insana ulaşmasını istediğim için yerli ve yabancı seo uzmanlarının eğitim videolarını takip etmekteyim. Hepsinin söylediği şey, içeriğin yapısı kadar, web sitenizin hızının da aynı öneme sahip olduğudur. Daha hızlı site, daha fazla potansiyel erişim anlamına gelmektedir. Bu yüzden siz bu makaleyi okurken tahminde bulunayım, “sitenizi hızlandırmak için buradasınız ? ” doğru mu ?

Pagespeed İnsight Nedir ?

Günüm birkaç gündür uykusuz geçiyor. Nedeni ise Pagespeed İnsight verilerimin çok düşük olması. Pagespeed İnsight verilerinden kısaca bahsedeyim. Web sitelerini 3 kategoriye ayırmış bir sistemdir. 0-49 arasında ki derecelendirme (kırmızı) sitenizin hızı ile alakalı herhangi bir optimizasyon yapılmadığını söyler. Bu ciddi anlamda zararlı olan bir durumdur. 50-89 arasında olan derecelendirme (sarı) sitenizin hızının normal seviyelerde olduğu, ortalama rakamlar arasında yer aldığı, site optimizasyonu üzerinde yeteri kadar çalışıldığı konumdur. 90-100 arasında ki derecelendirme ise mükemmel bir site hızına sahip olduğunuzu belirten, yeşil renkli kategoridir.

PageSpeed İnsight Nasıl Yükseltilir ?

Pagespeed İnsigt verilerim 20 ile 28 arasında değişkenlik göstermekteydi. 2 gündür deli gibi araştırma yapıyorum. Pagespeed İnsight verilerim neden çok düşük ? Pagespeed İnsight verilerimi nasıl yükseltebilirim ? diye. Resimleri optimize ediyorum, olmuyor. Yardımcı eklentiler yüklüyorum, olmuyor. İşin içinden çıkamayınca, benim gibi zor durumda kalan web site sahipleri için mükemmel bir yöntem keşfettim.

Öncelikli olarak yapmanız gereken işlem gtmetrix.com adresine giderek web sitenizin adresini girerek, sayfa hızınızı analiz etmeniz gerekmektedir. Sorgulama sonunda aşağıda ki görselde olduğu gibi analiz verileri ortaya çıkacaktır.

Site Hızınızı Yavaşlatan Bileşenleri Belirleme

Skorun bulunduğu alanın altında, sayfa hızı (pagespeed) yazan bölümde, site hızınızı yavaşlatan etkenler alt alta sıralanmıştır. Bu etkenler F’den başlayarak A’ya kadar gitmektedir. F skoru en kötü, A skoru mükemmel diye tanımlayabiliriz. Bizim için önemli olan F ve D skorları. F ile derecelendirilmiş listeyi açalım. Aşağıda ki kutu içerisinde olan kısım F harfi ile derecelendirme yapılmış sorunlardır. Bu sorunlar web sitemin hızını yavaşlatan en büyük etkenlerin yer aldığı kısımdır. Bu kısımda sitemin yavaşlamasına neden olan bileşenlerin URL adresleri yazmaktadır. Bu sayede sitemin yavaşlamasına neyin neden olduğunu bu linkler sayesinde anlayabiliriz.

Sitenizi Yavaşlatan Bileşenleri Küçültün

F ile alakalı kısmı açtığımda ilk şoku burada yaşadım. Bu bölümde sitemi büyük ölçüde yavaşlatan şeyin, Google Reklamları olduğunu gördüm. Aklımda tek bir şey vardı, “Google reklamlarını sitemden kaldırmalımıyım ?” Bu düşünceyi kararlaştırmadan önce, Google reklam kodumun yer aldığı script kodunu not defterine yapıştırdım. Daha sonra bileşenler kısmından reklamın yer aldığı bileşeni kaldırdım.

Kaldırmam ile birlikte sonucu merak ettiğimden ötürü ilk olarak Pagespeed İnsight ile test yaptım. Test sonucu beklediğimden daha iyi geldi. Daha sonra gtmetrix.com adresine giderek, orada da bir test gerçekleştirdim. Test sonucu orada da başarılı çıktı. Aşağıda ki görsel düzenleme yapıldıktan sonra oluşturulan görseldir. Görselde Google reklamlarının web sitesini ciddi anlamda yavaşlattığını görebiliriz.

Sitenizi hızlandırmak istiyorsanız, eklenti kurmadan önce, web sitenizin hızını yavaşlatan faktörü tespit etmeniz gerekmektedir. Daha sonra o faktörü ortadan kaldırmalı, gerekiyorsa yardımcı eklentiler ile sitenizin hızı için optimize çalışması başlatmalısınız. Aşağıda görüldüğü üzere pagespeed insigt verilerim 19’dan 61’e yükselmiştir. Sizlerde yukarıda bahsettiğim wordpress site hızlandırma çözümlerini kendi web sitenizde uygulayarak, sitenizin hızını optimize edebilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız.